Предлог за десерт: Чоколаден сутлијач

Малку поинаков, но многу вкусен сутлијач.

Потребни состојки:

  •  1 литар млеко
  • 150 г ориз
  • 6 лажици шеќер
  • 1 ванилин шеќер
  • 120 г чоколадо (млечно или темно, по желба)
  • 50 г путер

За декорација:

чоколадо, шлаг, цимет

Начин на подготовка:

Варете го млекото со шеќер и ванилин шеќер. Додадете го путерот, а потоа и исчистениот ориз и варете на умерена температура околу 25 минути. Тенџерето нека биде покриено со капак.

Потоа додадете го чоколадото и варете уште 20 минути, со повремено мешање.

Готовиот сутлијач истурете го во садови за десерт, оставете да се излади, па украсете со чоколадо, шлаг или наросете со цимет.

Тагови
реклама

Финансиски хороскоп за февруари: За кој знак е поволно време за почнување бизнис?

Read more

Што се случи со Месут Озил?

Read more

Кои се најчестите повреди за време на секс?

Read more

Археолози ја открија првата кафеана во светот – стара е 5.000 години

Read more

Рецепти

Рецепт на денот: Мисиркини гради во сос од вино

Read more

Рецепт за превртен чизкејк

Read more

Идеја за ручек: Вкусен гулаш со зеленчук

Read more

Идеја за ручек: Пилешки уштипци со зеленчук

Read more
 

Магазин

  • play_arrow

Рецепт на денот: Мисиркини гради во сос од вино

Читај повеќе

Кои се најчестите повреди за време на секс?

Читај повеќе

Археолози ја открија првата кафеана во светот – стара е 5.000 години

Читај повеќе

Еликсир на младоста: Која храна го поттикнува создавањето колаген?

Читај повеќе

Финансиски хороскоп за февруари: За кој знак е поволно време за почнување бизнис?

Читај повеќе

Важен симптом на рак на јајниците кој често се занемарува

Читај повеќе

Четири проблеми на кои жените најчесто се жалаат кај брачен терапевт

Читај повеќе
  • play_arrow

Неколку причини зошто треба да одгледувате растенија во вашиот дом

Читај повеќе

Каков совет би им дал гинеколог на паровите кои се мачат со неплодност?

Читај повеќе