Прекрасниот скутер на Honda се врати и е електрифициран за XXI век

Во ноември, Honda ќе го лансира Motocompacto, духовниот наследник на прекрасниот скутер Honda Motocampo од 80-тите.

Кога е преклопен, скутерот изгледа како преклопна масичка за на пикник, со малите алуминиумски тркала кои штрчат од дното. За да се трансформира во скутер потребно е да се извлечат рачките, седиштето и задното тркало. Скутерот е долг околу еден метар.

Благодарение на алуминиумските тркала и рамката, скутерот е прилично лесен со своите 18,6 килограми и припаѓа во истата класа како и стандардните електрични велосипеди, а досегот му е нешто повеќе од 19 километри. Полнењето на батеријата трае 3,5 часа, а дел од скутерот е полнач кој овозможува поврзување со штекер од 110 волти.

Remote video URL

Скутерот е дизајниран да може лесно да се носи во јавен превоз, а тоа би можело да му помогне да привлече клиенти кои ги сакаат придобивките од електричниот велосипед или скутер без да се грижат дали ќе ги заклучат и ќе ги чуваат безбедно.

Motocompacto е дел од големиот план за електрични возила на Honda во кој компанијата сака да ја замени целата своја постава со електрични возила со батерии и електрични возила со горивни ќелии до 2040 година.

Honda Motocompacto ќе се појави на пазарот во ноември по цена помала од 995 долари.

реклама

Мотори

Прекрасниот скутер на Honda се врати и е електрифициран за XXI век

Read more

Harley-Davidson откри важен датум

Read more

AMB 001 Pro е новиот мотоцикл на Aston Martin

Read more

Ducati го претстави својот прв електричен мотоцикл

Read more
 

Автомобили

Новиот MINI Cooper пристигнува и во попрактично каросериско издание

Читај повеќе
  • filter

Новиот кампер VW California е достапен само во Германија, другите ќе почекаат до крајот на летото

Читај повеќе
  • filter

BMW ја претстави новата Серија 1, верзијата M135 останува на врвот на понудата

Читај повеќе

Грешка при полнење гориво што може сериозно да го оштети вашиот автомобил

Читај повеќе
  • play_arrow

Ако видите паричка на вратата од автомобилот, веднаш повикајте полиција

Читај повеќе

Toyota Celica се враќа со 2.0-литарски турбо мотор и погон на 4 тркала

Читај повеќе

Која е функцијата на сивите кутии што се појавија на семафорите во Германија?

Читај повеќе
  • play_arrow
  • filter

10 интересни, но сосема непотребни факти за автомобилите

Читај повеќе
  • play_arrow
  • filter

Нова ера за Porsche: 911 стана хибрид

Читај повеќе