Пристигнаа екраните кои истовремено се преклопуваат и се одмотуваат

Отсекогаш сте сакале да носите огромен екран во вашиот џеб? Samsung има решение за вас.

Иако екраните на преклопување се достапни на пазарот веќе неколку години, а екраните на одмотување сѐ уште се во прототип фаза, компанијата Samsung Display веќе размислува за решенија кои ќе се најдат во идните телефони, таблети и лаптопи, а штотуку ја претстави технологија која ги комбинира претходните иновации - Flex Hybrid OLED, екран што се витка и се одмотува.

Компанијата, која оваа технологијатаќе ја прикаже во живо на настанот CES 2023, сподели слики кои покажуваат како изгледа и функционира Flex Hybrid OLED, со идеја екранот прво да се отклопи, а потоа да се одмота за да се прошири работната површина.

Samsung Display ја подели оваа технологија во две категории - Flex Slidable Solo и Flex Slidable Duet - така што, во зависност од верзијата, екранот ќе се одмотува на еден или два раба. На пример, кај екранот Solo прикажан е уред на преклоп кој со одмотување на десниот раб го проширува својот внатрешен екран од 10,5 инчи (4:3) на 12,4 инчи (16:9), а на примерот на екранот Duet, можеме да видиме како екранот од 14 инчи се проширува на 17,3 инчи.

Се разбира, не треба да очекуваме наскоро на пазарот да видиме уреди кои ги користат овие екрани, но секако ќе биде интересно да видиме каде ќе нѐ однесе оваа технологија.

На CES 2023 Samsung ќе ја дебитира и својата QD-OLED технологија на панели за телевизори и монитори, која треба да го донесе контрастот на OLED, односно осветленоста и колоритноста на QLED екраните. Очекуваните дијагонали се 34, 55, 65 и 75 инчи или 49 инчи во ултра-широк формат.

реклама

Олово, кадмиум и арсен се пронајдени во домат и крставица на македонскиот пазар

Read more

Протече нов нацрт договор од СЗО:„Светот мора да се подготви за нова уште посмртоносна пандемија“

Read more

Трагична несреќа кај Штип со три загинати лица

Read more

Цели семејства од Македонија одат на сезонска работа во Хрватска

Read more

Хардвер

Бирајќи го идеалниот Bluetooth звучник: 6 работи на кои треба да се внимава

Read more

Дали знаете дека USB стикот има рок на траење?

Read more

Откриени спецификациите на Pixel Tablet на Google

Read more

Митови и вистини за полнењето батерија на смартфонот

Read more
 

Гик

Лекарите велат дека ова е најважниот вирус за кој никогаш не сте слушнале

Читај повеќе

Со помош на ултразвучни бранови во иднина и луѓето ќе хибернираат

Читај повеќе
  • play_arrow

Ѓердан со заб од мегалодон пронајден во потонатиот Титаник

Читај повеќе

Кои се најпопуларните телефони од врвна класа во првиот квартал?

Читај повеќе

The Witcher 3 е најпродавана RPG игра во историјата

Читај повеќе

Google веќе го распродаде најскапиот телефон, а уште не е пуштен во малопродажба

Читај повеќе

Италија сака да инсталира Ајнштајнов телескоп во напуштен рудник

Читај повеќе

На Twitter му се заканува забрана од ЕУ

Читај повеќе

Ракетата SLS на НАСА го надмина буџетот за 6 милијарди долари, а доцни шест години

Читај повеќе