Пристигнаа првите фотографии за новиот BMW M3, позната и цената

Автомобилската компанија BMW во втората половина од наредната година ќе ја лансира шестата генерација на својот најпопуларен модел М3.

Спортската лимузина ќе има стандарден погон на четири тркала, а под хаубата ќе биде 3-литарскиот твин турбо шестцилиндарски бензинец.

Како што беше најавено, BMW, М3 ќе го нуди во две варијатни- основниот модел со 480 коњски сили и моќната верзија под ознака Competition со 510 коњски сили.

Почетната цена на M3 Competition ќе биде околу 76.000 евра, пренесуваат британските медиуми. 

Германците на овој начин сакаат да бидат конкурентни на пазарот со главните ривали - Mercedes AMG C63 и Alfa Romeo Giulia Quadrifoglio.

Како што пренесуваат медиумите, BMW ќе ги следи дизајнерските трендови кои ги поставија Audi и Mercedes со своите нови компактни модели.

Првите неофицијални фотографии укажуваат на еволутивни наместо драстични промени за да не го ризикуваат ставот на нивните купувачи.

реклама

Пет розови фламинга во посета на Преспанското Езеро

Read more

Дневен биланс: 141 новозаразен од COVID-19, 4 лица починаа

Read more

Кога кај нас вака: Велосипедска патека долж брегот во Турција, #НаТочак апелира за вакви промени и во Македонија

Read more

Приведен малолетникот кој потпалуваше шума на Tik-Tok

Read more

Концепти

Летечките автомобили ќе станат реалност побрзо отколку што мислиме

Read more

Прв во историјата на BMW: M3 Touring доаѓа во 2022

Read more

Nissan го подготвува новиот електричен SUV

Read more

Audi го претстави концептот за новото електрично купе

Read more

Автомобили

 • play_arrow
 • filter

Летечките автомобили ќе станат реалност побрзо отколку што мислиме

Читај повеќе
 • play_arrow
 • filter

Ова тјунирано Audi е најбрзиот СУВ во светот

Читај повеќе
 • play_arrow

Прв во историјата на BMW: M3 Touring доаѓа во 2022

Читај повеќе
 • play_arrow
 • filter

Изгледа како Mustang, вози како Tesla – рускиот електричен Aviar

Читај повеќе
 • play_arrow

Забавен тизер за Ford Puma ST, деби во септември

Читај повеќе
 • play_arrow

Кој е Томас Шeјфер, новиот шеф на Škoda?

Читај повеќе
 • play_arrow
 • filter

Ретка ѕверка: Zagato IsoRivolta GTZ ќе се произведе во само 19 примероци

Читај повеќе
 • play_arrow

Sony ќе тестира електричен автомобил

Читај повеќе
 • filter

Суперспортскиот модел на Mercedes сега развива 530 коњски сили

Читај повеќе