Протести во Белград поради враќањето на полицискиот час, полицијата употреби солзавец

Граѓаните во Белград вечерва се собраа пред српскиот Парламент, незадоволни од повторното воведување на полицискиот час, ги пробија вратите на Парламентот и влегоа во зградата. Според локалните медиуми, полицијата употребила сила во обидот да ги спречи.

Фото: Танјуг
Фото: Танјуг

Граѓаните извикуваа „Вучиќ крадец“, „Оставки“.

Протестот пред Собранието на Србија излезе од контрола вечерва по 22 часот, пишуваат тамошните медиуми.

Демонстрантите ја пробија заштитната ограда пред Собранието, запалија факели и се судрија со полицијата во обидот да влезат повторно во Парламентот.

Фото: Танјуг

Српската полиција употреби најмалку 30 солзавци во обидот да ги спречи демонстрантите да влезат внатре.

Радомир Лазовиќ од иницијативата „Да не го давиме Белград“, изјави дека причина за овој спонтан протест е акумулираното незадоволство од властите во Србија.

Голем судир се случи околу 11:30 часот кога демонстрантите фрлаа камења и факели кон полицијата, по што полицијата интервенираше со солзавец и шок бомби.

Фото: Танјуг

Повеќето од демонстрантите се повлекоа од платото пред зградата на Парламентот, дел се упатија кон зградата на РТС, а дел во улици зад Парламентот во обид да влезат во него. Полицијата и пред зградата на РТС фрли солзавец, а Н1 во моментов јавува дека демонстрантите повторно се враќаат кон Собранието. Новинарите од Н1 велат дека на секое доближување на демонстрантите до Собранието, полицијата веднаш фрла солзавец.

Групата демонстранти фрлаат камења и парчиња скршени сообраќајни знаци кон полицијата.

Вучиќ денеска изјави дека ситуацијата во Србија, а особено во Белград е алармантна, па затоа од овој викенд повторно ќе воведе полициски час.

Полицискиот час за жителите на Белград ќе започне во петок во 18 часот и ќе трае до понеделник до 5 часот наутро.

Remote video URL
реклама

Бон Џови и покрај богатството пет дена неделно мие садови во ресторан

Read more

Русите објавија снимка од протерувањето на британскиот разурнувач

Read more

Најчестите грешки на возачите за време на летниот одмор

Read more

Џон Мекафи, творецот на антивирусната програма, пронајден мртов во затвор

Read more

Регион

Грција од утре го укинува задолжителното носење маски на отворено

Read more

Албанија обезбеди бесплатни брзи тестови за туристите со симптоми на COVID-19

Read more

Во експлозија во фабриката Слобода во Чачак повредени тројца работници

Read more

Масовна ревакцинација на Македонци во Србија

Read more
 

Вести

Пандев до Ангеловски: Шефе, благодарам е малку, го сплоти цел македонски народ

Читај повеќе

Лидерите на ЕУ поделени околу можниот состанок меѓу Унијата и Путин

Читај повеќе

Приведени четири лица од Стајковци, нападнале вработен на бензинска станица

Читај повеќе

Викендов ќе пристигнат 500.000 вакцини на Sinovac, утре уште 100.000 на Pfizer

Читај повеќе

Џафери ќе ги распише локалните избори на на крајот на јули или почетокот на август

Читај повеќе

Во Москва отпуштаат од работа лица кои не сакаат да се вакцинираат

Читај повеќе

Северна Кореја не сака никаков контакт со САД

Читај повеќе

Утре без струја делови од Аеродром, Кисела Вода и Илинден

Читај повеќе
  • play_arrow

Русите објавија снимка од протерувањето на британскиот разурнувач

Читај повеќе