Путин: Нема светски полицаец кој може да ги спречи слободољубивите нации

Рускиот претседател идржа говор на време на пленарната седница на Евроазискиот економски форум.

„Западните земји кои се обидуваат да ги казнат другите со економски санкции, ја преценуваат својата сила“, изјави денеска рускиот претседател Владимир Путин за време на Евроазискиот економски форум.

„Сѐ повеќе земји во светот сакаат и ќе водат независна политика“, рече тој на меѓународниот настан. „Ниту еден 'светски полицаец' не може да го запре овој природен глобален процес. Никој не е толку моќен“.

„Тие се соочуваат со предизвици во нивните нации и се надевам дека ќе сфатат дека оваа политика нема апсолутно никаква перспектива“, рече рускиот лидер, мислејќи на САД и нивните западни сојузници.

Русија стана најсанкционираната нација во светот откако Западот ѝ се одмазди за нападот на Украина во февруари. Ограничувањата беа промовирани од официјалните лица како начин да се нанесат трошоци за Русија и да се дестабилизира нејзината економија за да се принуди Москва на повлекување. Сепак, многу земји одбија да се приклучат на акцијата за санкции, вклучително и Турција, која е членка на НАТО.

Глобалните пазари, кои веќе беа под притисок поради пандемијата со COVID-19 и нарушувањето на синџирите на снабдување, дополнително беа дестабилизирани од застојот. Многу западни земји доживеаја нивоа на инфлација невидени со децении, бидејќи цените на енергијата и храната се зголемија поради неизвесноста.

Настанот на кој Путин ги даде забелешките беше организиран од Евроазиската економска унија, регионална организација за економска интеграција која ги сочинува Ерменија, Белорусија, Казахстан, Киргистан и Русија како членки.

Во својот воведен говор рускиот лидер објасни дека неговата земја нема намера да ја затвори својата економија за остатокот од светот. Тој, исто така, објави како Русија се справува со санкциите, вклучително и со замена на клучните увезени производи со замени од домашно производство.

реклама

iPhone 14 Pro „растури“ на тестот за квалитет на камерата

Read more

Руски астролог открива кои три хороскопски знаци ќе имаат најмногу среќа во 2023 година

Read more

Што кралот Чарлс јаде за појадок?

Read more

НАСА го удрила астероидот посилно од очекуваното: Можеби му откинавме парче 

Read more

Свет

Spiegel: ЕУ ќе обучи 15.000 украински војници

Read more

Ослободен генералниот директор на нуклеарната централа Запорожје

Read more

Шведска испрати брод за да го испита истекувањето на Северен поток

Read more

Американската полиција трага по сериски убиец во Калифорнија

Read more
 

Вести

Spiegel: ЕУ ќе обучи 15.000 украински војници

Читај повеќе

Откриени 12 мигранти во близина на Неготино, приведени двајца криумчари

Читај повеќе

Ослободен генералниот директор на нуклеарната централа Запорожје

Читај повеќе

Шведска испрати брод за да го испита истекувањето на Северен поток

Читај повеќе

Американската полиција трага по сериски убиец во Калифорнија

Читај повеќе

Цените на гасот паѓаат откако Норвешка ги обнови залихите

Читај повеќе

Гевгеличанец приведен за обљуба на малолетник

Читај повеќе

За три дена нови 108 случаи на COVID-19

Читај повеќе

Руската Дума ги ратификуваше договорите за анексија на украинските региони

Читај повеќе