Реакции во Србија по литургијата на помирување меѓу СПЦ и МПЦ-ОА

Позитивни реакции во сите срспки медиуми и јавноста по одржување на литургијата на помирување меѓу СПЦ и МПЦ-ОА, за што сведочи и присуството на повеќе илјади верници кои беа на овој чин во Соборниот храм Свети Сава во Белград, јави дописникот на МИА од Белград.

Сите значајни медиуми во Србија вчера, преку директен пренос или специјални емисии и коментари во ударните наслови ја проследија вчерашната литургија на помирување на двете цркви со позитивни конотации на овој чин, истакнувајќи го како „Помирување по 55 години раскол“ па сѐ до насловите како „По пат на единство, до конечно решавање на статусот“ и „Ставена точка на судирот на СПЦ со МПЦ“, со назнака дека во сите текстови ја немаше придавката за нашата црква како „расколничка“, што беше редовна практика до одржување на зедничката литургија.

По прв пат на официјалната веб-страница на СПЦ беше објавена, и тоа во целост, вчерашната беседа на архиепископот охридски и македонски г.г. Стефан со наслов: „Архиепископ Стефан: Покажавме заедништво во најсветото, во крвта и телото Христово“.

Во краткиот коментар за МИА, адокатот и политичар од СПС, битолчанецот Тома Фила, кој е и член на епархијскиот совет на Архиепископијата белградско-карловачка на СПЦ, позитивно го оцени целиот процес на литургиското помирување со МПЦ-ОА, нагласувајќи дека „огромно мнозинство на Соборот на СПЦ бил за оваа одлука“ и дека „работите ќе се движат во позитивна насока“.

Денеска стигна и реакција од Белградскиот католички надбискуп Станислав Хочевар кој испрати писмо до поглаварот на Српската православна црква, патријархот Порфирије во кое изразува „радост поради литургијата за помирување со Охридската архиепископија“.

– Радувајќи се на троединиот Бог, Ви честитаме Вам, Ваша светост, како и на сите архиереи собрани на Соборот. Посакувајќи ви посебен Божји благослов и сила на духот од висините, братски ве поздравуваме, вели Хочевар.

Од реакциите на политичарите, покрај присуството на самата литургија на министерот за иновации во српската влада Ненад Поповиќ, ја бележиме и изјавата на лидерот на Двери, Бошко Обрадовиќ, близок до СПЦ, кој изјави дека со литургијата на СПЦ и МПЦ-ОА „надминат е единствениот спор со Македонците“.

– Несомнено е дека на ова претходеле сериозни црковни и дипломатски активности. Неговата светост патријархот Порфирије, очигледно, во неколку наврати се сретнал со врвот на македонската црква и сето ова е добро подготвено. На Соборот имаше само одлука која немаше да биде возможна да не беше добро подготвена… Ова е еден од ретките спорови што ги имаме со Македонците, кој е надминат на овој начин. Ова е добра вест и зборува за фактот дека патријархот Порфирије на еден начин ја води Црквата, се грижи за единството, за хармонијата и за некои вистински христијански вредности, изјави Обрадовиќ.

Тагови
реклама

Како изгледа балканско семејство на плажа?

Read more

Украинки продадоа разголени фотографии за 800.000 долари за помош на својот народ

Read more

Јаглехидрат што најдобро помага за топење на салото на стомакот

Read more

Со ракета погоден преполн шопинг-центар во градот Кременчук, има жртви

Read more

Регион

Петков: Повторно ќе бидам кандидат за премиер

Read more

Лидерите на ЕУ се согласија Хрватска да се приклучи на еврозоната

Read more

Српските медиуми со критики по самитот ЕУ-Западен Балкан

Read more

Кои бугарски партии се „за“ прифаќање на францускиот предлог?

Read more
 

Вести

Усвоени измените со кои трговците во туристичките места ќе можат да работат во недела и на празници

Читај повеќе
  • play_arrow

Со ракета погоден преполн шопинг-центар во градот Кременчук, има жртви

Читај повеќе

Одмазда за Калининград: Литванија изложена на голем сајбер напад од Русија

Читај повеќе

Раст на цената на златото по најавата дека Г7 ќе забрани увоз од Русија

Читај повеќе

Одземени лиценците на БЕГ и за дистрибуција и снабдување со топлинска енергија

Читај повеќе

Русија не може да го плати надворешниот долг за првпат по Октомвриската револуција од 1917 година

Читај повеќе

Употребата на придавката за граѓаните на Северна Македонија е ненамерна грешка, велат од Кабинетот на Макрон

Читај повеќе

180 ковид-позитивни во изминатите три дена, починати нема

Читај повеќе

Поевтинуваат бензините и дизелот

Читај повеќе