Рецепт на денот: Пилешка салата

Вкусна салата со пилешко – предлог за денешниот ручек.

Потребни состојки:

350 г пилешки стек

3 лажици мајонез

180 г густ јогурт

50 мл бело вино

2 лажици кари

Целер

Црвен кромид

50 г суво грозје, по желба

Сол и бибер

Малку сок од лимон

Начин на подготовка:

Вареното пилешко месо исечете го на коцки. Ставете го во сад, додајте сечкан целер, суво грозје и исечкан кромид. Промешајте.

За прелив:

Промешајте мајонез, јогурт, вино, кари и сол и промешајте да се соедини.

Прелијте го со сосот пилешкото месо и зеленчукот, промешајте, а по потреба додајте уште сол и бибер. Промешајте и оставете еден час да се излади во фрижидер.

реклама

Беше еден од најплатените актери во Холивуд, банкротира купувајќи глупости

Read more

Били Ајлиш: Изгубив 100.000 следбеници поради моите големи гради

Read more

Цело време погрешно го полните телефонот, затоа батеријата кратко ви трае

Read more

Порно ѕвезда открива: Најчестата грешка кои сите ја прават во сексот

Read more

Рецепти

Подобрете го имунитетот по природен пат со помош на овој пијалак

Read more

Крцкаво однадвор, меко одвнатре: Најдобриот рецепт за пилешко во бел сос

Read more

Пoјадок за шампиони: Зошто треба да јадете две јајца наутро?

Read more

Предлог за десерт: Мафини од морков

Read more
 

Магазин

Кој најчесто заболува од долг ковид?

Читај повеќе

Топ 3 најздрави есенски намирници

Читај повеќе

Instagram убавица: Кара Дел Торо

Читај повеќе

Пет хороскопски знаци кои важат за најголеми заводници

Читај повеќе

Порно ѕвезда открива: Најчестата грешка кои сите ја прават во сексот

Читај повеќе

Науката има објаснување: Зошто некои деца не сакаат да јадат брокула?

Читај повеќе

Подобрете го имунитетот по природен пат со помош на овој пијалак

Читај повеќе

Секој пар минува низ пет фази во љубовта, третата е најтешка

Читај повеќе

Три хороскопски знаци на кои не треба да им верувате

Читај повеќе