Рецепт на денот: Посна царска пита

Меко тесто полно со зеленчук - одличен предлог за појадок или вечера.

Питите воглавно не се комплицирани за подготвување, особено ако состојките само се мешаат и сипаат во тепсија. Скоро сите ги сакаат, без разлика дали ги правите со сирење, месо, спанаќ или нешто друго, речиси секогаш ги снемува од маса за рекордно време. Една од најпознатите е царската пита, која има и своја посна верзија, идеална и за оние што постат и за оние што сакаат да одморат од месо.

Потребни состојки:

 • 150 гр растителен кашкавал
 • 100 мл масло
 • 100 гр брашно
 • 100 гр пченкарно брашно
 • 1 кесичка прашок за печиво
 • 1 кисела црвена пиперка
 • 3-4 кисели краставички
 • 1 пиперка
 • 100 гр зелени маслинки
 • 100 мл кисела вода

Подготовка:

Во сад измешајте ги двата вида брашно и прашокот за печиво, а потоа турете масло и кисела вода. Соединете ги состојките, па додадете рендан кашкавал и ситно сечкани краставички, кисела и обична пиперка и маслинките. Промешајте, па сипајте во тепсија која претходно сте ја премачкале со маргарин. Печете во згареана рерна на 200°C околу 20 минути.

реклама

Олово, кадмиум и арсен се пронајдени во домат и крставица на македонскиот пазар

Read more

Протече нов нацрт договор од СЗО:„Светот мора да се подготви за нова уште посмртоносна пандемија“

Read more

Трагична несреќа кај Штип со три загинати лица

Read more

Цели семејства од Македонија одат на сезонска работа во Хрватска

Read more

Рецепти

Шненокле - едноставен десерт со 5 состојки што ги имате дома

Read more

Идеја за ручек: Пилешко со 4 сирења

Read more

Палента со сос од печурки - супер предлог за ручек

Read more
Зачинето пилешко со црвен пипер

Зачинето пилешко со црвен пипер

Read more
 

Магазин

Правна држава е ова

Читај повеќе

Мечка влегла во пекара, ги исплашила вработените и изела 60 колачи

Читај повеќе

Шненокле - едноставен десерт со 5 состојки што ги имате дома

Читај повеќе

Соборен интересен рекорд: Flight Radar објави колку авиони имало на небото во еден ден

Читај повеќе
 • play_arrow

Некој меѓу нас не е наш...

Читај повеќе

Зошто мажот не се одлучува на брак, иако е заљубен?

Читај повеќе

Секое лето различен цвет: Трик за хортензиите магично да менуваат боја

Читај повеќе

Храна што ќе ви помогне да го стопите салото на стомакот

Читај повеќе

3 најпресметливи хороскопски знаци: Калкулираат за сѐ и имаат скриени намери

Читај повеќе