Ручек за вистински гурмани: Свинско каре со мед

Предлог што да подготвите за денешниот ручек.

Потребни состојки:

1 кг свинско каре

Сол и бибер

1 лажица маслиново масло

2 лажици мед

Целер

1 главица кромид

3 чешниња лук

2 моркови

1-2 пиперки

1 лажичка мајчина душичка

200 мл пилешка бистра супа или вода

100 мл неутрална павлака

Начин на подготовка:

Измијте го месото, избришете го со салфетка и премачкајте го со мед и масло, а потоа посолете го.

Исечкајте моркови, целер, кромид и пиперка на ситни парчиња. Ставете го месото врз зеленчукот па додајте мајчина душичка, лук, пилешка супа или вода.

Покријте го тавчето со фолија и печете на 180 степени околу 80 минути.

Тргнете ја фолијата и печете уште 15 минути. Печеното месо префрлете го на чинија и покријте го со фолија.

Сокот од зеленчукот и зеленчукот префрлете го во сад и направете каша со помош на рачен блендер. Ставете го сосот да се вари на умерена температура, додајте павлака и варете уште неколку минути.

Исечете го месото и сервирајте со пире од компири и салата по ваш избор.

реклама

Како Израел со децении ја презема територијата на Палестина?

Read more

Вучиќ: Една голема сила ќе побара повлекување на КФОР и УНМИК од Косово

Read more

Чиј е Ерусалим?

Read more

Вежбање со танц со Памела

Read more

Рецепти

Десерт на денот: Колач со лешници и чоколадо

Read more

Рецепт на денот: Макарони со пилешко во крем сос

Read more

Рецепт на денот: Пилешко со тиквички и ѓумбир

Read more

Предлог за ручек: Крокети од компири со шунка и кашкавал

Read more
 

Магазин

Која храна ги ублажува менструалните болки?

Читај повеќе

Десерт на денот: Колач со лешници и чоколадо

Читај повеќе

Што ќе се случи во вашето тело ако престанете да јадете овошје и зеленчук?

Читај повеќе

Што е „развод во сон“ и дали треба да се одлучите на ваков чекор?

Читај повеќе
  • play_arrow

Пловечки тенк – најновото чудо што доаѓа од Индонезија

Читај повеќе

Колку шуми природно се обновиле во изминативе 20 години?

Читај повеќе
  • play_arrow
  • filter

Путин со 7 гола ја реши Ноќната Хокеј Лига

Читај повеќе
  • play_arrow

Што ќе се случи ако не користите сапун 1 месец?

Читај повеќе
  • play_arrow

Како да испеглате кошула за само 90 секунди?

Читај повеќе