Се бараат доброволци за експеримент: За 60 дена ќе добијат 18.000 евра

Како што објави DLR, „Земните астронаути“ треба да симулираат долго патување во бестежинска состојба до друга планета со лежење во кревет со наведната глава 60 дена.

Истражувачите сакаат да истражат кои методи може да се користат за да се избегнат последиците од бестежинската состојба од кои се плашат астронаутите, како што се вртоглавица и губење на координацијата.

Според DLR, креветите на учесниците во студијата ќе бидат навалени шест степени така што главите ќе бидат пониски од нивните стапала.

„Со оваа наклонетост, течностите во телото се движат речиси на ист начин како и астронаутите во вселената“, изјави шефот на студијата Едвин Мулдер.

Последиците од таквото лежење се зголемување на притисокот во главата, физичката неактивност предизвикува пукање на мускулите и коските, нарушено е чувството за рамнотежа и се менува кардиоваскуларниот систем.

DLR пишува дека ваквото истражување во кревет е вообичаено уште од 80-тите и досега давало важни сознанија за патувањето во вселената. Во моментов, фокусот на истражувањето е првенствено на долгорочните мисии на Марс.

„Учесниците на тековната студија, која треба да започне во септември, ќе добијат отштета од 18.000 евра за 60 дена во кревет. Но, тоа не се лесни пари“, нагласи шефот на студијата, Мулдер.

Непрекинато лежење два месеци е „вистински предизвик“.

Може да се пријават лица на возраст од 24 до 55 години кои се високи од 1,53 до 1,90 метри и имаат индекс на телесна маса (BMI) од 18 до 30. Мора да се здрави, непушачи и добро да зборуваат германски.

реклама

Еден суплемент не смеат да го земаат луѓето над 50 години

Read more

Направете фалафел, евтино јадење за целото семејство

Read more

Детална астро анализа до 31 мај за секој хороскопски знак

Read more

Што се случува со вашето тело ако изедете повеќе од 20 цреши дневно?

Read more

Чек дис аут

Дали ова е најдобрата реклама?

Read more

Зошто конзервите треба згмечени да се фрлаат во ѓубре?

Read more

Ризичен експеримент: Намерно дозволил да го проголта анаконда

Read more

Скопје за време на Прва светска војна

Read more
 

Магазин

За што служат триаголниците исцртани во патничката кабина на авионите?

Читај повеќе

Дали ова е најдобрата реклама?

Читај повеќе

Дали кафеавиот ориз е поздрав од белиот?

Читај повеќе
  • play_arrow

Зошто конзервите треба згмечени да се фрлаат во ѓубре?

Читај повеќе
  • filter

Симбол на љубов и упорност: Каланхојата е моментално најпопуларното цвеќе

Читај повеќе

Тајната на најдобриот домашен леб се крие во една состојка

Читај повеќе

Кои ќе бидат двата најмоќни датуми во јуни, најважниот месец за љубов и кариера?

Читај повеќе

Што се случува со вашето тело ако изедете повеќе од 20 цреши дневно?

Читај повеќе
  • play_arrow

Трик за магдоносот да биде свеж и до месец дена

Читај повеќе