Сè поголем притисокот врз Apple и Google да го забранат TikTok

Иднината на популарната апликација TikTok станува неизвесна додека американски политичари ги притискаат технолошките гиганти да ја забранат оваа друштвена мрежа.

Сенаторот Мајк Бенет им испрати писмо на компаниите Google и Apple во кое бара друштвената мрежа TikTok да се отстрани од нивните продавници за да се заштити националната безбедност.

Во писмото, сенаторот Бенет наведува дека е неприфатливо кинеската влада да има пристап на толкава количина податоци, односно да поседува можност да прилагодува содржини за третина од американската популација.

Бенет ја гледа моменталната ситуација околу TikTok како крајно несериозна, а од неговиот агол на гледање, ова е можност технолошките гиганти да се вклучат во дебата и да се изјаснат на чија страна се.

Портпаролката на TikTok, Брук Оберветер, го коментираше писмото на Бенет изразувајќи загриженост поради неговата субјективност. TikTok останува на ставот дека податоците на корисниците на никој начин не и се пренесуваат на кинеската влада. Платформата дури е спремна да и дозволи на американската влада да ги надгледува нејзините операции во обид да ги докаже своите тврдења.

За потсетување, Сенатот наодамна изгласа забрана за TikTok на службените уреди.

Тагови
реклама

Плутон влегува во Водолија после 200 години: Што ќе ни донесе?

Read more

Запознајте се со хотелите на Фибула за сезона 2023 и одберете одмор од соништата

Read more

Три најчесни знаци од Зодијакот на кои секогаш можете да се потпрете

Read more

Огромни резерви на гас и нафта откриени во Тунис и Либија

Read more

Вести

Relativity Space лансираше 3D печатена ракета, но не стигна во орбитата

Read more

Неочекувано светлосно шоу на небото над Калифорнија

Read more

Повеќе од 1.000 артефакти во музејот Метрополитен поврзани со шверцери и крадци

Read more

Со години беше мит и легенда: Мачколисицата потврдена за посебен вид

Read more
 

Гик

  • play_arrow

Relativity Space лансираше 3D печатена ракета, но не стигна во орбитата

Читај повеќе

Што да направите ако го изгубите или ви го украдат телефонот?

Читај повеќе

Колку би можело да чини iPhone 15?

Читај повеќе

Instagram смета дека нема доволно реклами, ќе ги праќа во нотификации

Читај повеќе
  • play_arrow

Неочекувано светлосно шоу на небото над Калифорнија

Читај повеќе

Повеќе од 1.000 артефакти во музејот Метрополитен поврзани со шверцери и крадци

Читај повеќе

Со години беше мит и легенда: Мачколисицата потврдена за посебен вид

Читај повеќе

Се гаси уште еден пиратски сајт за симнување

Читај повеќе

Дали животот на Земјата има вонземско потекло?

Читај повеќе