Сѐ за пари: Клуб од Дубаи ќе игра во Евролигата

Сопствениците на Евролигата речиси едногласно ја изгласаа одлуката за приклучување на клуб од Дубаи во најсилното европско клупско кошаркарско натпреварување.

Ова беше првиот суштински, првиот важен чекор, но ќе треба да се договорат уште многу за Дубаи, покрај за тимот, да обезбеди финансиски средства и за Евролигата.

Засега, сепак, јуниорскиот тим кој ќе учествува во АБА лигата веќе започна со работа, а луѓето кои го водат проектот за влез на репрезентацијата на ОАЕ во Евролигата подготвуваат терен за формирање на сениорски тим и постепен влез во европската елита...

Дубаи нема да влезе во Евролигата следната сезона, влезот се очекува во сезоната 2025/2026. Новото раководство на Евролигата на чело со претседателот Дејан Бодирога смета дека оваа можност за проширување на натпреварувањето во Обединетите Арапски Емирати не треба да се пропушти.

Евролигата има 18 членови: Барселона, Реал Мадрид, Басконија, Олимпијакос, Панатинаикос, Макаби Тел-Авив, Анадолу Ефес, Фенербахче, Армани Милан, Жалгирис, Баерн и АСВЕЛ имаат долгорочни лиценци, додека Монако, Валенсија, АЛБА, Виртус, Партизан и Црвена звезда добија едногодишна лиценца.

Евролигата е организирана од приватната компанија ECA (Euroleague Commercial Assets) од сезоната 2000/2001 кога ја презеде организацијата од ФИБА, која пак ја водеше од 1958 година.

За можното приклучување на клуб од Дубаи се зборуваше уште лани.

Remote video URL
Тагови
реклама

Ограда од надвозник падна во Автокоманда, откорнати се дрвја, поплавени улици, делови од Скопје останаа без струја

Read more

Доларот зајакна, еврото ослабе

Read more

6 симптоми дека имате дефицит на витамин Д во вашето тело

Read more

Оградата од мостот во Автокоманда падна врз две возила

Read more

Кошарка

Суперѕвездата на Бостон со нов најскап договор во историјата на кошарката

Read more

Бостон Селтикс станаа рекордни НБА шампиони

Read more

Далас на крилјата на Дончиќ го замрзна Бостон на -38 и ја продолжи финалната серија

Read more

Како Вест стана логото на НБА?

Read more
 

Спорт

Копа Америка: Мексико славеше, го видовме и првото големо изненадување

Читај повеќе

Навивач на ЕУРО платил 60 евра за да гледа во столб

Читај повеќе
  • filter

Дали ќе чекаме упадите на навивачи на терен да станат опасни?

Читај повеќе

Клубот на Даку најави казна по пцовките кон Македонците на ЕУРО

Читај повеќе

Фудбалерите на Данска ги одбија покачувањата за да земаат иста плата со фудбалерките

Читај повеќе

Нема спиење за фудбалските фанови од вечерва: Почнува Копа Америка

Читај повеќе

Три возбудливи натпревари денеска на ЕУРО: Дерби Шпанија-Италија, Србија на поправен

Читај повеќе

Суперѕвездата на Бостон со нов најскап договор во историјата на кошарката

Читај повеќе
  • play_arrow

Даку ги пцуеше Македонците по мечот со Хрватска

Читај повеќе