#СедиДома мини-интервју со Бојан Миовски

Брзо мини-интервју со центарфорот на Ренова, кој во пролетниов дел запиша дури 5 асистенции.

1. Фудбалер идол?
- Кристијано Роналдо.

2. Најдобар фудбалер против кого имаш играно?
- Калум Хадсон-Одои.

3. Најдобар совет од тренер?
- Никогаш не се предавај, фудбалот се игра до 90-та минута.

4. Незаборавен момент во твојата кариера?
- Натпреварите во Лигата на шампиони за младинци против Челси, Атлетико и Рома.

5. Прв почеток со фудбал?
- Од многу мал сум со топката, а првиот професионален тренинг со сениорите го имав на 16 години.

6. Која е твојата мотивација?
- Ако сакаш да бидеш успешен, верувај во себе.

7. Кој е најоткачен од твојот тим?
- Сите по малку се откачени.

8. Најголема казна од клуб/тренер?
- Досега немам добивано казна и се трудам тоа да остане така. Професионалноста и посветеноста кај мене се клучот за успех.

9. Најголем лутко од екипата?
- Башким Велија. 

10. Најслатка победа / најгорчлив пораз?
- Победата против Работнички каде што губевме со 1:3 и на крај победивме со 4:3. Немам некој болен пораз.

11. На кој стадион најмногу сакаш да играш со твојот тим?
- На Националната арена „Тоше Проески“.

12. Што би променил во нашата македонска фудбалска лига?
- Треба многу да се менува во македонскиот фудбал, но за почеток би издвоил само едно, а тоа е инфраструктурата.

Интервјуто е позајмено од footbla.com.

реклама

Америка е на раб на граѓанска војна, полицијата клекна пред демонстрантите

Read more

Нови 89 случаи на заразени со коронавирусот, починати 7 лица

Read more

Храна која го намалува нивото на тестостерон

Read more

Филипче: Огромен дел од новозаразените не се придржувале до мерките

Read more

Фудбал

Серија А почнува со Торино - Парма?

Read more

Шпанците се на ред - Севиљано ќе ја отвори обновената Ла Лига

Read more

Шкупи и Струга не веруваат во тестовите на СФМ

Read more

Македонија ЃП: Со глава во ѕид не се оди, ги прекинуваме сите активности

Read more

Спорт

Серија А почнува со Торино - Парма?

Читај повеќе

Шпанците се на ред - Севиљано ќе ја отвори обновената Ла Лига

Читај повеќе
  • filter

Хитлер и сериски убиец на трибините предизвикаа скандал

Читај повеќе

Шкупи и Струга не веруваат во тестовите на СФМ

Читај повеќе
  • play_arrow

НБА првак истепа момче на улица, се правда дека нема врска со расизам

Читај повеќе

Македонија ЃП: Со глава во ѕид не се оди, ги прекинуваме сите активности

Читај повеќе
  • play_arrow

Хет-трик на Санчо во убедливиот триумф на Борусија над Падерборн

Читај повеќе
  • play_arrow

Дарко, Дарко, Дарко! Прв гол на Чурлинов за Штутгарт

Читај повеќе

Гасперини имал COVID-19 кога ја водел Аталанта против Валенсија

Читај повеќе