ФОРМУЛА 1 2020

Шефот на Ред Бул не исклучува можност паузата во Формула 1 да трае до мај

Ф1
/ 01.04.2020 / 16:03

Шефот на Ред Бул, Кристијан Хорнер изјави дека принудната пролетна пауза во сезоната 2020 во Формула 1 може да биде продолжена до почетокот на мај.

Сезоната во тркачката серија сè уште не започна поради пандемијата на коронавирусот.

Сите екипи во Формула 1 престанаа да работат во своите бази на неодредено време.

– Планираме да одржуваме конференции секоја недела за време на паузата од сезоната. Мислам дека може да се продолжи одложувањето на стартот. Сосема е реално тоа да трае до крајот на април или почетокот на мај, па дури и подолго. Овој проблем е на агендата на тимовите во Формула 1 и Меѓународната федерација за автомобили. На крајот логично е во донесувањето на решението да учествуваат сите тимови со помош на ФИА.

реклама

„La Casa de Papel“ добива петта и шеста сезона

Read more

Заев: Бројките на новозаболени се директна последица од неработењето на Чулев

Read more

Жива музика, играње на маса, гушкање, што сè затекнаа пазарните инспектори синоќа?

Read more

Американски и грчки воени авиони утре со прелет над Скопје ќе го поздрават членството на РСМ во НАТО

Read more

Ф1

Ништо и од Големата награда на Холандија

Read more

23 мај 1972, роден е Ф1 возачот Рубенс Барикело

Read more

Германците подготвени да го организираат Гран-прито наместо Силверстоун

Read more

Хамилтон: Подобро трки без публика, отколку да нема воопшто

Read more

Спорт

  • play_arrow

Холанд нема да игра против Падерборн поради повреда

Читај повеќе

Реал Мадрид стана најскапиот клуб во Европа

Читај повеќе

Лигата на шампиони можно е да се доигра во Германија или во Турција

Читај повеќе

Падна одлука: Серија А почнува на 20 јуни

Читај повеќе

Гаспар: Ако Реал беше лидер, првенството ќе завршеше пред предвиденото

Читај повеќе

Влезот на Коби Брајант во Куќата на славните одложен за 2021

Читај повеќе

Комити: Дајте му на Вардар да игра во Европа

Читај повеќе

Ериксен и Шмајхел нудат получасовен онлајн тренинг

Читај повеќе

Конор Мекгрегор: Јас сум најголем ММА борач на сите времиња

Читај повеќе