Шифрин најбрза во Линц

Најтрофејната скијачка во историјата, Микаела Шифрин, ја забележа 92. победа во кариерата. Американката победи во трката во велеслаом во Линц, Австрија.

Шифрин брилијантно ја извозе првата трка, кога стекна голема предност. Во втората трка го имаше 17. најбрзо време, но тоа не ја загрози нејзината победа.

По две трки забележа вкупно време 2:05.98 минути.

Втора беше Италијанката Федерика Брињоне со заостанување од 38 стотинки, додека на третото место заврши Швеѓанката Сара Хектор со минус од 45 стотинки.

URL

Брињоне води во поредокот за велеслалом со 400 бодови, Лара Гут-Бехрами е втора со 365, а трета е Шифрин со 320. Микаел Шифрин е лидер во генералниот поредок со 800 бодови, пред Брињоне која има 637.

URL
реклама

Чистка во Грција: Панично се собираат чадори и маси од плажите

Read more

Зошто има сè поголем број случаи на рак на пенис низ светот?

Read more

Кога Данела ќе плива во Вардар?

Read more

Убиен 31-годишен припадник на АРМ по приватна расправија

Read more

Останати спортови

Невидена снимка: Што му рекол Хабиб на Конор додека го давеше во познатата борба?

Read more

Брутално: Англичанец нокаутираше Хрват за 28 секунди

Read more

Вуков од Силверстоун: Се надевам дека малерот остана во Австрија

Read more

Убиен е поранешниот светски шампион во скок во височина, по него се трагаше две недели

Read more
 

Спорт

Тројца главни кандидати за Златната топка: Кој ќе биде најдобриот играч во светот?

Читај повеќе

Модриќ стана капитен на Реал

Читај повеќе
  • play_arrow

Зошто Кристијано Роналдо нема ниту една тетоважа на телото?

Читај повеќе

Крај на американската авантура: Кјелини го напушти Лос Анџелес, се враќа во Италија

Читај повеќе
  • play_arrow

Енцо Фернандес се извини за навредите кон Африканците што играат за Франција

Читај повеќе

Клинсман бара да се укине правилото за пет измени

Читај повеќе

Тадиќ поради лошиот однос со Пикси повеќе нема да игра за Србија

Читај повеќе
  • play_arrow

Невидена снимка: Што му рекол Хабиб на Конор додека го давеше во познатата борба?

Читај повеќе

Како Барселона ќе се збогати поради повредите на своите играчи?

Читај повеќе