скијање

Швајцарскиот скијач Одермат испиша историја

Read more

Доминација на Швеѓанките на спринтот класично на СП во Словенија

Шведската скијачка Јона Сундлин победи во класичниот спринт на Светското првенство во Планица.
Read more

Симболичен настап на македонските нордијци на спринтот на СП

Македонските натпреварувачи Ана Цветановски, Ставре Јада и Дарко Дамјановски денеска го имаа својот прв настап на Светското првенство во нордиски дисциплини што се одржува во Словенија.
Read more
play_arrow

Канаѓанката Жермен сензационална победничка на слаломот на СП во Франција

Скијачката од Канада, Лоренс Сент Жермен, направи големо изненадување со победата на денешниот слалом возен на Светското првенство во Куршевел и Мерибел.
Read more

Пинтуро го освои златото во алпска комбинација

Втор пат во кариерата Французинот Алекси Пинтуро се закити со златен медал во алпска комбинација, триумфирајќи денеска на Светското првенство кое се одржува во Куршевел и Мерибел.
Read more

Брињоне прва Италијанка со светско злато во алпска комбинација

Италијанката Федерика Брињоне е првата скијачка која освои златен медал на 47. Светско првенство во алпско скијање, откако денеска триумфираше во комбинација во францускиот центар Мерибел.
Read more

Историски подиум за Грција во Светскиот куп во алпско скијање

Гркот Еј Џеј Гинис го освои второто место на денешниот слалом возен во Шамони, Франција.
Read more

Шифрин постави рекорд по победи во Светскиот куп во алпско скијање

Американската алпска скијачка Микаела Шифрин го постави новиот рекорд за победи во Светскиот куп. Таа денеска победи во велеслалом во Кронплац, Италија. Оваа победа ѝ беше 83-та во кариерата.
Read more

ФИС ги откажа сите скијачки натпреварувања во Русија

Меѓународната скијачка федерација (ФИС) одлучи денеска да ги откаже или премести натпреварувањата од Светскиот куп што до крајот на актуелната сезона беа закажани на територијата на Русија.
Read more

Какви се цените на Копаоник оваа сезона?

Пред неколку дена на Копаоник почна скијачката сезона, а годинава беа забележани огромен број туристи и скијачи.
Read more

Прва прекугранична трка во историјата на Светскиот куп во скијање

Светскиот куп во скијање од сезоната 2022/23 во својот натпреварувачки календар за прв пат во историјата ќе има прекугранична трка, чиј старт ќе биде во Швајцарија, а целната рамнина во Италија, соопшти Меѓународната скијачка федерација (Ф
Read more

Македонските скијачи не се пласираа на утрешната завршница во Кортина

Македонските скијачи не успеаја преку денешните квалификации да обезбедат настап на утрешната трка во слалом, со која официјално ќе заврши натпреварувачкиот дел на Светското првенство во алпско скијање во Кортина д'Ампецо.
Read more
реклама

Олово, кадмиум и арсен се пронајдени во домат и крставица на македонскиот пазар

Read more

Протече нов нацрт договор од СЗО:„Светот мора да се подготви за нова уште посмртоносна пандемија“

Read more

Трагична несреќа кај Штип со три загинати лица

Read more

Цели семејства од Македонија одат на сезонска работа во Хрватска

Read more