Светска шампионка украла кредитна картичката од колешка, ја користела за онлајн-шопинг

Светската шампионка во биатлон, Жулиа Симон (27) од Франција е ослободена од полициски притвор како дел од истрагата за кражба на кредитни картички.

Минатогодишната победничка на Светскиот куп беше приведена во вторникот, откако од страна на нејзината колешка од репрезентацијата, Жјустин Брезаз-Буше, беа поднесени две пријави против неа.

Буше ја обвини 27-годишната Симон дека незаконски ја користела нејзината банкарска картичка за купување преку интернет во износ од „приближно 2.300 евра“, пишува Bild.

Браијаз-Буше, наводно, ги поднела обвиненијата минатата година, но случајот се појавил во јавноста дури на почетокот на летото, кога за него пишуваше францускиот весник L'Équipe.

Меѓу другото, биле купени и производи од брендот GoPro кои потоа биле доставени на домашната адреса на Симон во Албервил.

„Има купувања кои се направени со кредитна картичка со моето име, но денес и јас сум жртва на оваа ситуација. Моето име беше користено без мое знаење“, рече Жулиа Симон во интервју за Le Dauphiné libéré во август 2023 година.

Новата сезона во биатлон започнува за нешто помалку од еден месец (25 ноември), а првата трка е во Естерсунд, Шведска. Симон планира да ја започне и покрај бројните обвинувања.

Тагови
реклама

20-годишниот Томас Метју Крукс е атентаторот на Трамп, Тајната служба го застрела

Read more

Кој е идеалниот крвен притисок кон кој треба да се стремиме?

Read more

Кои пијалаци го замастуваат црниот дроб?

Read more

Грција почна жестоко да казнува за прекршување правила на плажите

Read more

Останати спортови

Брутално: Англичанец нокаутираше Хрват за 28 секунди

Read more

Вуков од Силверстоун: Се надевам дека малерот остана во Австрија

Read more

Убиен е поранешниот светски шампион во скок во височина, по него се трагаше две недели

Read more

Најпознатата велосипедска трка Тур де Франс за прв пат стартува во Италија

Read more
 

Спорт

Ел Гази го победи Мајнц на суд: Милионска отштета бидејќи беше отпуштен поради Палестина

Читај повеќе

Судир на титаните на Вимблдон: Алкарас против Ѓоковиќ во реприза на ланското финале

Читај повеќе

Што предвидуваат обложувалниците за ЕУРО финалето меѓу Шпанија и Англија?

Читај повеќе

Зошто ниту еден белгиски град не сака да биде домаќин за репрезентацијата?

Читај повеќе

Кој ќе биде најдобар стрелец на ЕУРО? УЕФА го смени правилото

Читај повеќе

Ван дер Варт: Англија е ср*ње од екипа

Читај повеќе

Американците најголеми фаворити, ФИБА ги потцени Србија и Канада

Читај повеќе

Ламин Јамал - ниту едно не му е презиме

Читај повеќе

Мојсов: И во Исланд ќе одиме на победа

Читај повеќе