ФИС СВЕТСКИ КУП 2023/2024

Одемарт ја растури конкуренцијата во Бормио

Швајцарецот Марко Одермат продолжува да доминира во Светскиот куп во скијање. Тој забележа убедлива победа на трката во супер-џи во Бормио.

Во својата осма трка оваа зима, 26-годишниот Одермат стигна до својата трета победа и седми подиум. Беше најбрз за 1:27.72, далеку пред останатите. Со заостанување од 0,98 секунди, втор беше Австриецот Рафаел Хазер, а трет Александер Омот Килде.

Во генералниот пласман води Одермат со 636 бодови, Марко Шварц, кој ја заврши сезоната поради повреда е втор со 464, а Килде е трет со 240.

Сезоната продолжува во Аделбоден следниот викенд, кога се одржуваат трките во супер-џи и слалом.

URL
Тагови
реклама

Три најдобри протеини за здравo срце

Read more

Неделен хороскоп од 15 до 21 јули според руски астролог

Read more

Кој е идеалниот крвен притисок кон кој треба да се стремиме?

Read more

Се огласи Меланија Трамп: Монструм!

Read more

Останати спортови

Брутално: Англичанец нокаутираше Хрват за 28 секунди

Read more

Вуков од Силверстоун: Се надевам дека малерот остана во Австрија

Read more

Убиен е поранешниот светски шампион во скок во височина, по него се трагаше две недели

Read more

Најпознатата велосипедска трка Тур де Франс за прв пат стартува во Италија

Read more
 

Спорт

Шпанија го освои ЕУРО, Јамал урна рекорд на Пеле

Читај повеќе
  • play_arrow

Алкарас го победи Ѓоковиќ и го освои Вимблдон

Читај повеќе

Ел Гази го победи Мајнц на суд: Милионска отштета бидејќи беше отпуштен поради Палестина

Читај повеќе

Судир на титаните на Вимблдон: Алкарас против Ѓоковиќ во реприза на ланското финале

Читај повеќе

Што предвидуваат обложувалниците за ЕУРО финалето меѓу Шпанија и Англија?

Читај повеќе

Зошто ниту еден белгиски град не сака да биде домаќин за репрезентацијата?

Читај повеќе

Кој ќе биде најдобар стрелец на ЕУРО? УЕФА го смени правилото

Читај повеќе

Ван дер Варт: Англија е ср*ње од екипа

Читај повеќе

Американците најголеми фаворити, ФИБА ги потцени Србија и Канада

Читај повеќе