Тешка повреда на една од најдобрите скијачки во светот

Петра Влхова се здоби со тешка повреда за време на велеслаломската трка за Светскиот куп во Јасна, ски центар во Словачка кој се наоѓа на само 12 километри од нејзиниот дом.

Иако падот не изгледаше особено тежок, Влхова се лизна во заштитната ограда, каде што ѝ заглави скијата, поради што го истегна скочниот зглоб.

Трката беше прекината дваесетина минути додека несреќната скијачка беше имобилизирана и однесена во хеликоптерот кој ја пренесе во болница.

Remote video URL

Влхова е актуелна олимписка шампионка во слалом и поранешна севкупена победничка на Светскиот куп и светска првенка во велеслалом.

Во генералниот поредок на Светскиот куп оваа сезона со 802 бода го држи второто место зад Микаела Шифрин, но можно е денешната трка да ѝ беше последна во сезоната.

Тагови
реклама

Три најдобри протеини за здравo срце

Read more

Неделен хороскоп од 15 до 21 јули според руски астролог

Read more

Кој е идеалниот крвен притисок кон кој треба да се стремиме?

Read more

Се огласи Меланија Трамп: Монструм!

Read more

Останати спортови

Брутално: Англичанец нокаутираше Хрват за 28 секунди

Read more

Вуков од Силверстоун: Се надевам дека малерот остана во Австрија

Read more

Убиен е поранешниот светски шампион во скок во височина, по него се трагаше две недели

Read more

Најпознатата велосипедска трка Тур де Франс за прв пат стартува во Италија

Read more
 

Спорт

Шпанија го освои ЕУРО, Јамал урна рекорд на Пеле

Читај повеќе
  • play_arrow

Алкарас го победи Ѓоковиќ и го освои Вимблдон

Читај повеќе

Ел Гази го победи Мајнц на суд: Милионска отштета бидејќи беше отпуштен поради Палестина

Читај повеќе

Судир на титаните на Вимблдон: Алкарас против Ѓоковиќ во реприза на ланското финале

Читај повеќе

Што предвидуваат обложувалниците за ЕУРО финалето меѓу Шпанија и Англија?

Читај повеќе

Зошто ниту еден белгиски град не сака да биде домаќин за репрезентацијата?

Читај повеќе

Кој ќе биде најдобар стрелец на ЕУРО? УЕФА го смени правилото

Читај повеќе

Ван дер Варт: Англија е ср*ње од екипа

Читај повеќе

Американците најголеми фаворити, ФИБА ги потцени Србија и Канада

Читај повеќе