Што се случило меѓу Здравко Чолиќ и Фрида од ABBA во 1973?

Популарниот балкански пејач Здравко Чолиќ откри дека во младоста поминал идиличен викенд со пејачката на ABBA, Фрида Лингстад.

Во 1973 година Чолиќ ја претставуваше Југославија на Евровизија во Луксембург со песната „Gori Vatra“. Таа година шведски претставник не беше ABBA, но биле таму, а Чолиќ потоа се зближил со пејачката Фрида Лингстад.

„Фрида од групата ABBA ја запознав на Евровизија, каде на друго место. Потоа ме покани на заеднички викенд. Се чинеше ветувачки, но после сите тие три дена идила се чувствував искористено како инстант супа. Готвиш за пет минути, јадеш додека е топла и тоа е тоа“, раскажа Чолиќ.

Remote video URL

Чола беше омилен кај жените во поранешна Југославија, а за средбата со Фрида рече дека недостасувала единствена страст.

„Сѐ имаше: и куќарка и каминот и свеќи и цвеќиња, карирани завеси и чаршафи, печена риба во фолија со бадеми и есенцијални масла ... Но, таа вистинска, единствена, луда страст што се случува помеѓу маж и жена, недостасуваше. Немаше спонтаност, па сѐ изгледаше како кога ќе закажеш тренинг за двајца во теретана“, додава тој.

Наредната 1974 година ABBA ја претставуваше Шведска и победи со хитот „Waterloo“.

Здравко Чолиќ денес е во брак со сопругата Александра со која има две ќерки.

Фрида зад себе има три брака.

реклама

Холивудски џентлмен - Кијану Ривс никогаш не ги допира жените со кои се фотографира

Read more

Адел: Сакам да му објаснам на син ми зошто му го уништив целиот живот за мојата среќа

Read more

Автомобилските клучеви имаат опција која ретко кој ја знае

Read more

Ослободете се од висок крвен притисок: Исфрлете ги овие намирници од исхраната

Read more

Музика

Адел: Сакам да му објаснам на син ми зошто му го уништив целиот живот за мојата среќа

Read more

„Easy On Me“: Слушнете ја новата песна на Адел

Read more

Новиот албум на Адел доаѓа во ноември

Read more

Македонски „Бастион“ во репортажа на Guardian за југословенската поп музика од 80-тите

Read more
 

Сцена

Гледањето хорор филмови ги ублажува симптомите на стрес и анксиозност

Читај повеќе
  • filter

16 октомври 2007, загина Тоше Проески

Читај повеќе

Адел: Сакам да му објаснам на син ми зошто му го уништив целиот живот за мојата среќа

Читај повеќе
  • play_arrow

Рекламниот спот за „Зоки Поки“ на РТС

Читај повеќе
  • filter

Холивудски џентлмен - Кијану Ривс никогаш не ги допира жените со кои се фотографира

Читај повеќе
  • play_arrow

„Easy On Me“: Слушнете ја новата песна на Адел

Читај повеќе

Бил Козби се соочува со нова тужба за силување

Читај повеќе

Тони Колет и Моника Белучи во комедија за мафијата

Читај повеќе
  • play_arrow

Официјален трејлер за хоророт „The Black Phone“

Читај повеќе