Со едноставен трик лебот ќе остане свеж многу подолго

Многу луѓе го чуваат лебот во корпа за леб, подготвен за правење сендвичи или тост.

Меѓутоа, тиктокерката Sammar Charif тврди дека ова не е најдобриот начин да направите вашиот леб да трае подолго. Бидејќи цените во продавниците денес се многу повисоки од порано, важно е да заштедите што е можно повеќе.

Таа има повеќе од 3,4 милиони прегледи на нејзините видеа на TikTok. Сега откри дека лебот го чува во микробранова печка.

„Луѓето ме нарекуваат чудак кога ќе видат дека имам леб во микробрановата, но слушајте, тоа го одржува свеж. Ми трае двојно повеќе. На овој леб му истекол пред околу една недела и нема ни трошка мувла“, рече таа на видеото.

@sammar___ #kitchenhack for those #single ♬ original sound - Sammar

Експертите од King Arthur Baking тврдат дека времето на сечењето на лебот, средината во која се чува и пакувањето се фактори кои можат да влијаат на тоа колку лебот ќе трае.

Тагови
реклама

„Златна крвна група“ – ја имаат помалку од 50 луѓе во светот

Read more

4 намирници што го зајакнуваат имунитетот можат да го продолжат животот

Read more

Подгответе се за пролет: 5 парчиња што мора да ги имате во вашата гардероба

Read more

Излезе трејлер за филмот со жешката секс сцена на Елизабет Харли во режија на син ѝ

Read more

Живот

8 фрази што веднаш треба да ги исфрлите од употреба

Read more

Со едноставен трик продолжете го траењето на лебот

Read more

Четири грешки што го уништуваат изгледот на дневната соба

Read more

Финансиски хороскоп за март 2024 година

Read more
 

Магазин

8 фрази што веднаш треба да ги исфрлите од употреба

Читај повеќе
  • play_arrow

Мачорот ме лиже, да го лизнам и јас да види како е

Читај повеќе
  • play_arrow

Со едноставен трик продолжете го траењето на лебот

Читај повеќе

4 намирници што го зајакнуваат имунитетот можат да го продолжат животот

Читај повеќе

Три малку познати симптоми што укажуваат на ризик од срцева болест

Читај повеќе

„Златна крвна група“ – ја имаат помалку од 50 луѓе во светот

Читај повеќе

Четири грешки што го уништуваат изгледот на дневната соба

Читај повеќе

Гурмански залаци од јунешко месо и печурки

Читај повеќе

Финансиски хороскоп за март 2024 година

Читај повеќе