леб

Дали знаете како да го чувате лебот на високи температури?

Лебот е храна која домаќинствата ја купуваат секојдневно. Тој е важен дел од исхраната на населението, но зголемената количина леб завршува во отпад поради краткиот рок на траење.
Read more

Два вида леб што треба да престанете да ги јадете

Лебот е незаменлив оброк за многумина, тој нуди брз и едноставен извор на јаглехидрати.
Read more

Тајната на најдобриот домашен леб се крие во една состојка

Read more

Како да испечете вкусен и крцкав леб во тенџере?

Read more

4 несакани последици кои може да се јават ако јадете премногу леб

Read more

Како да го зачувате лебот свеж без да го ставате во фрижидер?

Повеќето луѓе го складираат лебот на погрешен начин, поради што брзо се стврднува.
Read more

Во Турција пронајдени најстарите остатоци од леб, стари над 8.500 години

Археолозите во Турција соопштија дека го откриле најстариот познат леб во светот, кој датира од 6600 година пред новата ера.
Read more
play_arrow

Со едноставен трик продолжете го траењето на лебот

Лебот брзо ви се суши или на него се формира мувла? Сигурно се прашувате како да му го продолжите рокот на траење.
Read more

Едноставен трик како да го продолжите рокот на траење на лебот

Read more

Зошто треба да јадете леб од кисело тесто?

По експлозијата во производството на леб од кисело тесто за време на пандемијата, природно квасираниот леб останува омилен и со добра причина.
Read more

Моќта на целото зрно

Во брзиот и динамичен свет во кој живееме, одржувањето здрав начин на живот е поважно од кога било.
Read more

Трик кој го намалува бројот на калории во белиот леб

Ако сте навикнати да јадете леб со секој оброк, а од друга страна, загрижени сте за вишокот калории што ги внесувате, експертите споделија трик кој ќе ви помогне да ги претворите едноставните јаглехидрати во лебот во оние поздрави, „отпорн
Read more
реклама

Експертите предупредуваат: Летниот одмор на Медитеранот може да стане опасен по здравјето

Read more

Доаѓа невреме: Пороен дожд и грмежи, силен ветер и град попладнево ќе ја зафатат Македонија

Read more

Историски резил во францускиот парламент

Read more

5 симптоми кои укажуваат на проблеми со црниот дроб

Read more