Со едноставен трик продолжете го траењето на лебот

Лебот брзо ви се суши или на него се формира мувла? Сигурно се прашувате како да му го продолжите рокот на траење.

Експерт за домаќински трикови на TikTok ги сподели своите совети и трикови за тоа како правилно да го складирате лебот и да се осигурате дека ниту едно парче нема да пропадне.

„Купив леб на пазар, а само неколку дена подоцна се појави мувла. Најдобар е свежо печен, но не трае долго. Еве како да го замрзнете и зачувате свежо печениот леб“, вели тој.

Истакна дека е важно лебот да се олади пред многу цврсто да се завитка со најлонска фолија.

„Ако имате леб и е жешок и свеж, проверете дали е целосно изладен пред да го завиткате. Делбата е овде клучна работа. Одржете го она што ќе го користите веднаш. Остатокот од лебот треба да го поделите на делови и секој од нив завиткајте го многу цврсто во проѕирна фолија. Не чекајте“, истакна тој.

Фолијата ќе го затвори херметички и ќе спречи оштетување во замрзнувачот, што ќе го зачува лебот.

Тагови
реклама

Зошто никогаш не треба да користите мобилен телефон додека сте во тоалет?

Read more

Топ 5 најдолговечни животни - некои живеат и илјадници години

Read more

Со 11.100 км/ч за 1 час низ половина свет: Тестот беше успешен, доаѓа ракетен авион?

Read more

Тешка недела: Финансиски хороскоп за секој знак од 15 до 21 април

Read more

Живот

Тешка недела: Финансиски хороскоп за секој знак од 15 до 21 април

Read more

Зошто често се чувствувате уморни во текот на денот?

Read more

Стјуардеса откри како ги „казнуваат“ патниците кои не сакаат да го отстапат седиштето на дете

Read more

Кој ќе ги наследи милионите на модната легенда Роберто Кавали?

Read more
 

Магазин

Тешка недела: Финансиски хороскоп за секој знак од 15 до 21 април

Читај повеќе

Едноставна промена на животниот стил може да го намали крвниот притисок

Читај повеќе

Зошто често се чувствувате уморни во текот на денот?

Читај повеќе

Колку често мажите и жените помислуваат на секс?

Читај повеќе

Стјуардеса откри како ги „казнуваат“ патниците кои не сакаат да го отстапат седиштето на дете

Читај повеќе

Кое е најлошо време да се мерите на вага?

Читај повеќе
Четири типа на пријатели

Четири типа на пријатели кои сите ги имаме

Читај повеќе

Постојано критикување - штетна навика која може да ја уништи врската

Читај повеќе

10 најголеми митови за исхраната во кои треба да престанеме да веруваме

Читај повеќе