Солскјер: Требаше да победиме со поголема разлика

Победа во дербито со Манчестер Сити (2:1) донесе многу радост на Оле Гунар Солскјер, кој е критикуван постојано уште од почетокот на сезоната. Сепак, Манчестер Јунајтед уште еднаш покажа дека се силни против екипите кои се на врвот. Според норвешкиот стратег, неговиот тим дури и заслужил да победи поубедливо.

– Ќе го паметиме овој натпревар. Бевме опасни кога ја поседувавме топката и тргнувавме напред против можеби најсилниот тим на светот. Сити е навистина одличен тим. Не е лесно да се постигне таков резултат и да се браниш против нив толку добро, како што направивме ние. Требаше да победиме со два, три, па дури и четири гола разлика, но нивниот голман беше брилијантен, рече Солскјер.

Со 24 поени, Јунајтед сега се наоѓа на петтото место во пласманот. „Црвените ѓаволи“ веќе го поразија вториот Лестер, третиот Манчестер Сити, четвртиот Челси и шестиот Тотенхем, а покрај тоа, тие се единствените кои не загубија од лидерот Ливерпул.

Најдобрите моменти од натпреварот може да ги видите Тука.

реклама

Патничките авиони ќе летаат како птиците во јато

Read more

Зошто одеднаш Израел почна да си подава рака со арапските земји?

Read more

Мајмун украл телефон и си правел „селфи“

Read more

Ако епидемиолошката слика е стабилна, во ноември ќе се дозволи физичко присуство во училиштата

Read more

Фудбал

Се враќа публиката во Калчото: В недела на две средби ќе има гледачи

Read more

Игуаин потпиша за Интер Мајами

Read more

Ако Шкендија приреди чудо со Тотенхем, ќе има полесна задача во плеј-офот

Read more

Фернандеш е играч на сезоната во Манчестер Јунајтед

Read more

Спорт

  • play_arrow

Адетокунбо вторпат по ред прогласен за најкорисен играч во НБА

Читај повеќе

Се враќа публиката во Калчото: В недела на две средби ќе има гледачи

Читај повеќе

ГП во Монца е најдобра трка сезонава според фановите

Читај повеќе

Игуаин потпиша за Интер Мајами

Читај повеќе

Ако Шкендија приреди чудо со Тотенхем, ќе има полесна задача во плеј-офот

Читај повеќе
  • play_arrow

Фернандеш е играч на сезоната во Манчестер Јунајтед

Читај повеќе

Хамес преминал бесплатно во Евертон

Читај повеќе

Осака се повлекува од Ролан Гарос

Читај повеќе
  • play_arrow

Медиумите во Англија го критикуваа Тотенхем

Читај повеќе