ЕУ

Што би се случило со Германија доколку излезе од ЕУ?

Read more

ЕУ привремено ги укина царините за храна од Украина

Европската Унија постигна привремен договор за давање бесцарински пристап на украинските производители на храна, објави денеска белгиското претседателство со ЕУ на платформата Х.
Read more

Европа има огромен проблем со војската: На НАТО му требаат војници, а тие си заминуваат

Европа има голем проблем со војската, повеќе не се работи толку за регрутирање нови војници колку за убедување на постоечките трупи да не ја напуштат службата.
Read more

Данска и Холандија ставија рампа на почетокот на преговори на Босна и Херцеговина со ЕУ

Новинарката на магазинот Politico, Барбара Моенс, објави дека двете европски земји не се задоволни од препораката дадена од Европската комисија за Босна и Херцеговина во контекст на отворањето на преговорите и дека може да побараат дополни
Read more

ЕУ забранува пластична амбалажа во угостителството до 2030 година

ЕУ постигна договор за забрана на пластична амбалажа за храна и контејнери за еднократна употреба во угостителството до 2030 година, пренесува France-Presse.
Read more

Какви промени воведува ЕУ за европската возачка дозвола?

Предлогот за нови правила за возачки дозволи се расправаше во Европскиот парламент.
Read more

Зеленски: Украина ќе биде дел од Европската Унија

Read more

Дизајнираните шишиња, виски, парфеми, би можеле да бидат исфрлени од ЕУ

Шишето со потпис Coca-Cola, заедно со други дизајнерски шишиња за виски или парфеми, би можеле да бидат исфрлени од европскиот пазар според новите нацрт-правила на ЕУ за да се намали отпадот од пакување во Европа.
Read more

Земјите од ЕУ се согласија за нов пакет санкции против Русија

Земјите од Европската Унија денеска се договорија за нов пакет санкции против Русија поради нејзината војна против Украина.
Read more

Косово поднесе барање за членство во ЕУ: Не сакаме пократок пат

Косовскиот премиер Албин Курти денеска во Прага поднесе барање за членство на Косово во Европската Унија, со што започнува процес кој може да трае со години, ако не и децении, а зависи од нормализацијата на однос
Read more

Европскиот парламент препорача да ѝ се додели кандидатски статус на Украина

Европратениците во огромно мнозинство ја поддржаа резолуцијата со која се бара да ѝ се додели кандидатски статус за членство во ЕУ на Украина, јави дописничката на МИА од Брисел.
Read more
реклама

Еден суплемент не смеат да го земаат луѓето над 50 години

Read more

Направете фалафел, евтино јадење за целото семејство

Read more

Детална астро анализа до 31 мај за секој хороскопски знак

Read more

Што точно му прави шолја кафе на телото од минута во минута?

Read more