Град Скопје

Поставени велосемафори на реновираната улица „Никола Карев“

На улицата „Никола Карев“ во населбата Пролет, на постоечките семафори кај Транспортен центар, деновиве беа поставени нови лантерни наменети за велосипедистите.
Read more
filter

Средно Водно доби корпи за селективен отпад

Отсега посетителите на Средно Водно ќе имаат можност да бидат и еко корисни со тоа што својот отпад ќе можат соодветно да го селектираат при неговото одлагање.
Read more

Шилегов: Скопје беше прва локална самоуправа во Европа со проект „Култура во време на корона“

Градот Скопје беше прва локална самоуправа во Европа која реализираше проект „Култура во време на корона“, рече градоначалникот Петре Шилегов, додавајќи дека од една страна проектот бил финансиска поддршка за културните работници кои немаа
Read more
filter

Картон-маало под Железничка заврши на отпад

Град Скопје преку социјалните мрежи соопшти дека дивата населба се отстранува во пресрет на сезоната со зголемено загадување.
Read more
play_arrow
filter

Пуштено во употреба „Лајка“ - Јавното претпријатие за грижа и заштита на бездомните животни

Денеска градоначалникот Петре Шилегов го прогласи за отворено новото Јавно претпријатие за грижа за заштита на бездомните животни кои скитаат низ метрополата.
Read more

В недела ќе се трча 16. WizzAir скопски маратон

На градските улици ширум метрополата в недела неколку илјади учесници ќе истрчаат на традиционалниот маратон.
Read more
filter

Пајакот синоќа правеше чистка на пешачката зона на кеј „13 Ноември“

Дали Град Скопје конечно ќе го реши проблемот со автомобилите кои ја нарушуваат пешачката зона на кејот покрај Вардар во самиот центар на градот?
Read more
filter

Кејот на Вардар имал калдрма...

Обраснат со вегетација и затрупан со земја, кејот на Вардар среде Скопје крие калдрма која конечно излегува на виделина.
Read more

Потпишан договорот за новиот ГУП на Скопје

Со потпишувањето на денешниот договор помеѓу Град Скопје, Министерството за транспорт и врски и Агенцијата за просторно планирање и официјално почнува процесот за подготвување на новиот Генерален урбанистички план на Град Скопје.
Read more

Пајакот собрал 243 непрописно паркирани возила минатата недела

Во текот на изминатата недела, односно од 10 до 16 септември, со специјалните возила пајак се отстранети вкупно 243 возила од јавните површини, додека 343 возила биле санкционирани.
Read more

Шилегов: Oчекувам да се почне со враќање на имињата на улиците во Скопје

Read more

Петта фаза од авионското прскање против комарци во Скопје

Нова, петта фаза од борбата со комарците ќе има во среда кога ќе биде извршено авионско прскање против вечниот непријател на скопјани.
Read more
реклама

Пробајте нешто ново: Извонредни трикови за незаборавна предигра

Read more

Бил Гејтс: Треба да се подготвиме за нова пандемија

Read more

Прељубниците имаат навики кои ги издаваат: Дали сте ги забележале?

Read more

Зависност од порнографија: Кои се симптомите и како точно се лекува?

Read more