коронавирус македонија

Нови 26 случаи на COVID-19, нема починати

Во последните 24 часа се направени 2.866 тестирања, а регистрирани се 26 нови случаи на COVID-19.
Read more

Приоритет во вакцинирање постарите, хронично болните и стопанствениците

Скопје, 16 мај 2021 (МИА) – Во земјава пристигнаа уште 100.000 вакцини од кинески „Синофарм“ донација од кинеската Армија.
Read more

Сѐ помалку КОВИД заразени, се чекаат одлуки за дополнително попуштање на мерките

Скопје, 15 мај 2021 (МИА) –  Нема влошување на епидемолошката состојба по попуштањето на рестриктивните мерки и според здравствените власти треба да останат во сила уште најмалку една недела.
Read more

Филипче: Пациентите по своја волја се лекуваат во приватните болници

Министерот за здравство Венко Филипче соопшти дека оваа недела ќе поразговара со претставници на приватните болници околу цените за лекување кои, според граѓаните, се многу високи.
Read more

Караџовски: Сѐ уште не сме го достигнале максимумот

Круцијална е следната недела во делот на заболени, хоспитализирани, умрени и болнички кревети, изјави вечерва претседателот на Комисијата за заразни болести Жарко Караџовски во емисијата „Само интервју“ на телевиз
Read more

Расте бројот на новозаразени, опозицијата бара од Собранието интерпелација за Филипче

Се зголемува бројот на заразени со COVID-19 и на приеми на пациенти, низ државата се хоспитализирани 1.082 лица, болничките капацитети се полнат и се адаптираат нови – од вчера во функција е ковид-центар на Клиниката за трауматологија.
Read more

Вакцинацијата во земјава во тек, ќе се набават дополнителни 100.000 вакцини Спутник V

Скопје, 22 февруари 2021 (МИА) – Државата ќе порача дополнителни 100.000 вакцини Спутник V, со што би се надополнил севкупниот план за вакцинација, додека неделава се очекуваат и првите информации за вакцини од Ев
Read more

Заев: Ако бидат откажани дел од нарачките, следни за нарачка ќе бидат вакцините Спутник V

Ние сме нарачале толку вакцини против COVID-19, колку што Комисијата за здравство кажува по нивна проценка дека е доволно за колективната имунизација да се постигне во населението.
Read more

Како да се пријавите за вакцинирање против COVID-19?

Интернет страниците преку кои граѓаните ќе можат да се пријават за вакцинација против COVID-19, треба да профункционираат од денеска.
Read more

Санкционирани 407 граѓани за неносење маска

Продолжи трендот на казнување на непримерни и несовесни граѓани кои не носат заштитна маска кршејќи ги правилата донесени од Владата во однос на носењето маска, а со цел заштита на ширењето на коронавирусот.
Read more

Од утре угостителските објекти повторно ќе работат до 21 часот

Утре престанува да важи рестриктивната мерка за угостителите. Тие ќе може повторно да работат до 21 часот, но, дали ќе има продолжување за уште два часа, до 23:00, како што бараат, ќе се знае идната недела.
Read more

Први ќе се вакцинираат лекарите и медицинскиот персонал, потоа хронично болните

Штом ќе биде достапна вакцината против COVID во земјава, први ќе ја примат лекарите, медицинскиот персонал и сите други што се на првата линија во борбата со пандемијата, потоа хронично болните, возрасните граѓани, вработените во градинкит
Read more
реклама

Порно ѕвезда ги открива најголемите лаги за индустријата за возрасни

Read more

Нема бегање од летачката рака на законот: Дронот гледа сѐ

Read more

Страшно невреме во Италија, град уништи стотици автомобили

Read more

Сите очи во Токио денеска беа вперени во Русинката Ангелина

Read more