Леонардо да Винчи

play_arrow

Десет најголеми мистерии во уметничките слики

Сите сме слушнале за легендата на мистериозната насмевска на Мона Лиза која вели дека сликата крие некоја тајна. Но, некои слики навистина во себе кријат тајни.
Read more

Пет работи кои не сте ги знаеле за Леонардо да Винчи

Секој пат кога помислуваме дека конечно се решени сите мистерии кога е во прашање најинтригантниот ренесансен уметник, на површина излегува некоја нова тајна.
Read more
filter

Кои се најпребаруваните уметници во светот?

Пандемијата со COVID-19 направи многу од музеите и галериите да бидат затворени, а љубителите на уметноста да ги задоволуваат своите апетити единствено преку интернетот.
Read more
реклама

Јадрото на Земјата станува сѐ погусто од едната страна, научниците не знаат зошто

Read more

Што ќе се случи ако правите 300 „чучњеви“ секој ден, цел месец?

Read more

Кит проголта нуркач, па го исфрли неповреден

Read more

Путин: Замислете да испратиме војска до вашите граници

Read more