Мексико

play_arrow

Огромна карстна дупка се појави во Мексико

Во сојузната држава Пуебла се отвори земјата и се создаде огромна карстна дупка со дијаметар од 60 метри.
Read more

Мексико се извини за масакрот врз 300 Кинези за време на револуцијата во 1911

Мексиканскиот претседател Андрес Мануел Лопес Обрадор ѝ се извини на Кина во име на неговата земја за масакрот на над повеќе од 300 Кинези од страна на бунтовниците во северниот град Тореон пред 110 години за време на револуцијата.
Read more

Мексико Сити тоне по 10 сантиметри годишно поради подземното езеро

Главниот град на Мексико тоне по десет сантиметри годишно бидејќи под него се наоѓа пресушено езеро, тврдат научниците.
Read more
filter

18 март 1325, основан бил Теночтитлан, денешен Мексико Сити

Според легендата, на денешен ден на остров во езерото Тешкоко, сместено во долината Анахуак, бил основан градот Теночтитлан.
Read more

Русија ќе му испрати на Мексико 24 милиони дози од вакцината Спутник V

Мексико ќе добие 24 милиони дози од руската вакцина Спутник V против COVID-19, изјави мексиканскиот претседател Андрес Мануел Лопес Обрадор.
Read more
play_arrow

Мексико му понуди азил на Асанж

Мексиканскиот претседател јавно му понуди на Џулијан Асанж политички азил во неговата земја.
Read more
play_arrow

По 50 години Мексиканец победи на Ф1 трка

По цели 50 години Мексико повторно има победник на едно Град при откако синоќа Серхио Перес се искачи на врвот на подиумот во Бахреин.
Read more

Во Мексико пронајдени 59 тела во масовна гробница

Пронајдени се 59 тела во масовна гробница во централно Мексико, соопштија тамошните власти.
Read more

Во Мексико се урна авион со 400 килограми кокаин

Мал авион со кој се транспортирале 400 килограми кокаин се урна вчера во централниот дел на Мексико обидувајќи се да им избега на хеликоптерите на мексиканската армија.
Read more
filter

Зелена небесна топка ги вчудоневиди Мексиканците

Жителите на североисточниот дел на Мексико останаа зачудени кога зеленкаста огнена топка го осветли ноќното небо во вторникот вечерта и предизвика разни теории.
Read more
filter

Во Мексико пронајдени коски на 200 мамути стари 15.000 години

При градежни работи кај Санта Лусија, град којшто се наоѓа на 50 километри од престолнината Мексико Сити, најдени се остатоци од 200 мамути постари од 15.000 години.
Read more
filter

16 септември 1810, Мексиканците почнале војна за независност од Шпанија

Со биење на камбанаријата во локалната црква во градот Долорес, Мексиканците го означиле почетокот на вооружениот бунт против Шпанија.
Read more
реклама

Порно ѕвезда ги открива најголемите лаги за индустријата за возрасни

Read more

Нема бегање од летачката рака на законот: Дронот гледа сѐ

Read more

Страшно невреме во Италија, град уништи стотици автомобили

Read more

Сите очи во Токио денеска беа вперени во Русинката Ангелина

Read more