Министерство за култура

Костадиновска-Стојчевска: Со кратењето на буџетот за култура нема да престанат инвестициите во објекти

Read more

„Аудиција СЕГА“ го објави првото барање до Министерството за култура

Иницијативата на невработени театарџии во Р.С. Македонија „Аудиција СЕГА“, преку социјалните мрежи ја известува јавноста за следните чекори кои планира да ги преземе.
Read more

Министерството за култура треба да исплати околу 30 милиони денари за проекти за 2020 година

Скопје, 18 мај 2021 (МИА) – Владата го задолжи Министерството за култура да изврши исплата на вкупно  29.519.658  денари за проекти од областа на фолклорот, музичката и музичко-сценската дејност и интердисциплинар
Read more

Министерството за култура уште не плаќа за одобрените проекти од 2020 година

Скопје, 11 мај 2021 (МИА) – Владата со заклучок од седницата одржана на 09.02.2021 година го задолжи Министерството за култура да не ги исплаќа финансиските средства на други корисници без да ја утврди законската
Read more
play_arrow

600 илјади нови книги фаќаат прашина во националните подруми

Не сите книги кои Министерството за култира ги печатеше почнувајќи од 2009 година завршија на полиците во библиотеките, читалните и книжарниците.
Read more

Реакција на Билјана Црвенковска: Кутрото сираче – книжевноста за деца

Писателката на литература за деца Билјана Црвенковска преку социјалните мрежи се огласи по објавувањето на
Read more
play_arrow

Објавени резултатите од Годишнитe конкурси за финансирање проекти од национален интерес во културата за 2021 година

Министерството за култура на Република Северна Македонија денеска, среда 24.02.2021 год.
Read more

Министерството за култура раскина договори за нереализирани проекти вредни над милион евра

Скопје, 10 февруари 2021 (МИА) – Министерството за култура денеска соопшти дека во периодот од 1 септември 2020 до 31 јануари 2021 година поради нереализирани проекти и неуредна финансиска документација раскина до
Read more
реклама

Луѓето се ужасни: Разочарувачка фотографија од една од најубавите плажи во светот

Read more

Опасни секс пози: Пенисот нема коска, но може да се скрши

Read more

12 август 30 п.н.е. - Клеопатра се самоубила по поразот на Марко Антониј од Октавијан

Read more

Четири хороскопски знаци на кои есента им носи многу пари

Read more