Русија Украина

Разговорите Русија-Украина завршија без напредок за прекин на огнот

Средбата меѓу украинскиот министер за надворешни работи Дмитро Кулеба и рускиот министер за надворешни работи Сергеј Лавров во Турција заврши без постигнат договор за хуманитарни коридори или прекин на огнот.
Read more

Завршија преговорите меѓу Русија и Украина: Путин бара 3 услови за прекин на огнот

Според руски Интерфакс, советникот на украинскиот министер за внатрешни работи Антон Гершченко изјавил дека преговорите меѓу Русија и Украина се завршени. Официјална потврда за одлуките сѐ уште не пристигнала.
Read more
play_arrow

На Лавров му „пукна филмот“ пред новинарите: Не сакам да разговарам со вас

Министерот за надворешни работи на Руската Федерација Сергеј Лавров денеска во Москва одржа прес-конференција на која зборуваше за актуелната ситуација во Украина и повтори дека целта на Русија е демилитаризација
Read more

Русија и Украина: Вековна испреплетена историја што ги поврзува и раздвојува

Додека односот меѓу Русија и Украина доминира во вестите, гледањето наназад во долгата и испреплетена историја на овие соседи открива како и кога е создадена сцената за денешниот конфликт.
Read more
play_arrow

Украина повикува: Секој што може да држи оружје да се приклучи во одбрана на земјата

Украинскиот министер за одбрана Олексеј Резников изјави дека секој кој е подготвен и способен да држи оружје може да се приклучи на редовите на Територијалните одбранбени сили.
Read more

Мапа на небото над Европа: Никој не лета преку Украина

Русија утринава истрела проектили врз неколку градови во Украина и истовари сили на нејзините
Read more
play_arrow
filter

Најважни детали од рускиот напад на Украина: Сѐ почна во 5:55

Руските сили рано утринава истрелаа проектили врз неколку градови во Украина и се истоварија војници на нејзиниот јужен брег, објавија украинските власти и медиуми, откако претседателот Владимир Путин одобри, како
Read more

Почна нападот на Русија врз Украина, експлозии регистрирани речиси низ цела држава

Руските сили истрелаа проектили врз неколку градови во Украина денеска и распоредија сили на нејзините јужни брегови, објавија украинските власти, откако претседателот Владимир Путин одобри, како што рече, специјална воена операција на ист
Read more

Зеленски: Русија изврши ракетни напади во Украина

Украинскиот претседател Володомир Зеленски ги потврди дека Русија извршила ракетни напади, јави BBC.
Read more

Сирија ја поддржа Русија, најави признавање на Доњецк и Луганск

Министерот за надворешни работи Фајсал Мекдад изјави дека сириската Влада „ќе соработува“ со двата украински сепаратистички региони поддржани од Москва.
Read more

Се будиме во многу мрачен ден за Европа: Како светот реагира на ескалацијата во Украина?

Рускиот претседател Владимир Путин вчера официјално ги призна украинските региони Доњецк и Луганск како независни држави и потпиша договори во Кремљ со нивните сепаратистички лидери.
Read more

Зеленски: Русија го нарушува суверенитетот на Украина, никому ништо нема да отстапиме

Украинскиот претседател Володимир Зеленски рано утринава ѝ се обрати на нацијата, велејќи им на своите граѓани и на светот дека Украина е посветена на мирен и дипломатски пат.
Read more
реклама

Како изгледа балканско семејство на плажа?

Read more

Шест љубовни парови создадени еден за друг

Read more

Како да ја оживеете намалената желба за секс?

Read more

25 јуни 1876, Индијанците ја поразиле американската војска кај Литл Бигхорн

Read more