Симон Трпчески

Македонска премиера на оркестарска верзија на Македонисимо на Симон Трпчески и пријателите

По исклучително успешната светска оркестарска премиера на проектот Македонисимо минатата година во, веројатно најпрестижната концертна сала во светот, Музикферајн (Musikverein) во Виена, заедно со Тонкунстлер оркестарот од Австрија под дир
Read more

Нацоски: Трпчески го дигна на нозе Милано

Read more
filter

Маестро Трпчески одржа коннцерт во село Секирник

Најпознатиот македонски пијанист, Симон Трпчески, синоќа одржа концерт во селото Секирник, Струмичко по повод празникот Св. Богородица.
Read more

Симон Трпчески со став за спорот меѓу џезерите и Македонската филхармонија

Read more

Трпчески: Најголемата награда е кога ќе ја видите среќата на публиката

Македонскиот пијанист Симон Трпчески вели дека за него нема поголема награда од тоа кога ја гледа публиката среќна и задоволна од неговите настапи.
Read more

Македонисимо на Трпчески и пријателите со бесплатни концерти во Штип и Битола

Нашиот светски афирмиран пијанист Симон Трпчески ја продолжува мини-серијата концерти со македонската премиера на интернационалниот музички проект „Македонисимо“ со настапи во уште два града во земјава.
Read more

Македонска предпремиера на Македонисимо на Симон Трпчески во Збажди

Македонскиот пијанист од светски размери, Симон Трпчески, македонската предпремиера на проектот Македонисимо ќе ја изведе вечер во струшкото село Збажди, родното место на неговиот татко.
Read more

Предпремиера на Мakedonissimo на пијанистот Трпчески во струшкото село Збажди

Со почит кон своите корени, македонскиот пијанист од светски глас, Симон Трпчески, на 27 август ќе ја изведе претпремиерата на својот проект Мakedonissimo во родното место на неговиот татко, струшкото село Збажди.
Read more

Симон Трпчески ќе ја отвори новата концертна сезона на Филхармонија

Новата концертна сезона на Филхармонија, насловена „Филхармонија во движење“ започнува в четврток со концертот „Данте 700“.
Read more

Овации за Симон Трпчески во Софија

Софиската филхармонија и светски познатиот македонски пијанист Симон Трпчески одржаа концерт во најпознатата сала за класична музика „Бугарија“, пренесе дописникот на МИА од Софија.
Read more

Кајгана интервју со маестро Симон Трпчески

Македонија има со што да се пофали и во светот на класичната музика. Таму одамна царува маестро Симон Трпчески, со кого Кајгана имаше чест да „седне“ на онлајн интервју, согласно ситуацијата поради пандемијата.
Read more
реклама

3 симптоми на недостаток на витамин Б12 што се забележуваат при јадење

Read more

Сувата уста може да биде предупредувачки знак за сериозни здравствени состојби

Read more

Кардиолозите открија кој протеин е најдобар за здравјето на срцето

Read more

Франција изгуби контрола над делови од Нова Каледонија: Истрели и експлозии одекнуваат низ островот

Read more