Скопје

МВР во борба против „дивите“ моторџии, санкционирани 7

Министерството за внатрешни работи објави дека во изминатото деноноќие спровело акција против таканаречените „диви трки“ кои моторџии ги организираат низ скопските улици.
Read more

Водичот „Византиското наследство на Скопје“ излезе на англиски јазик

Во издание на HAEMUS излезе водичот „Византиското наследство на Скопје“ на англиски јазик. Автор на ова најново издание е Василка Димитровска.
Read more

Без вода и струја делови од Скопје

Без електрична енергија денеска неколку часа ќе бидат корисниците од делови од општините Кисела Вода и Центар, додека без вода неколку часа ќе бидат корисниците во делови од општините Центар и Карпош.
Read more
filter

Спасено бебе сокол во Карпош 4

Случајно било пронајдено бебе сокол кое било нападнато од група чавки по што било спасено и однесено зо Зоолошката градина.
Read more

Повторно поништено одобрението за градење на т.н. „Шпански скали“

Градоначалникот на скопската Општина Центар, постапувајќи во повторна постапка, донесе решение со кое се огласува за ништовно Одобрението за градење на објект со намена за комерцијални и деловни намени, од втора категорија, на улица „11-ти
Read more
play_arrow

Времеплов: Како се празнувал 1 Мај во Скопје во 1960

На тогашниот плоштад „Маршал Тито“, денешен „Македонија“ во Скопје, наместо скари и излети се одржала парада на работниците и младината.
Read more
Скопје интересен за туристите, по бројот на ноќевања го надмина Охрид

Скопје интересен за туристите, по бројот на ноќевања го надмина Охрид

Скопје има потенцијал да привлече голем број на туристи, но потребно е да се збогати понудата и да се направи сериозен исчекор за да тој стане центар на Балканот.
Read more
реклама

Пет знаци кои откриваат дека некој е на стероиди

Read more

Instagram убавици во бикини

Read more

Велешанка двапати силувана од соседот, напаѓачот е притворен

Read more

Осум знаци дека пиете премногу кафе

Read more