СЗО

СЗО: Можеме да го спречиме ширењето на мајмунските сипаници во Европа

Епидемијата на мајмунски сипаници во Европа може да се елиминира, соопштија денес претставници на Светската здравствена организација (СЗО), со докази дека бројот на нови случаи се намалува во неколку земји.
Read more

СЗО: Стравот од омикрон ќе предизвика нова акумулација на вакцини

Светската здравствена организација денеска изрази загриженост дека богатите земји, кои се загрозени поради појавата на сојот омикрон, би можеле да ги зајакнат напорите за складирање на вакцини против COVID-19.
Read more

Зошто СЗО ги скокна буквите Nu и Xi при именувањето на новиот сој на коронавирусот?

Советодавниот панел на Светската здравствена организација (СЗО) го класифицираше новиот сој на коронавирусот, откриен во Јужна Африка, како „загрижувачки“ и „високо пренослив“, и го нарече Omicron.
Read more

СЗО свика итен состанок за новата варијанта на коронавирус откриена во Јужна Африка

СЗО денеска ќе одржи итен состанок за новата варијанта на коронавирусот со екстремно многу мутации, а веќе е потврдена во три држави.
Read more

СЗО ги смени имињата на мутациите на коронавирусот со букви од грчката азбука

СЗО ги смени имињата на мутациите на коронавирусот, пренесе BBC.
Read more

Тедрос: COVID-19 за неколку месеци може да се стави под контрола

Директорот на Светската здравствена организација (СЗО) Тедрос Аданом Гебрејесус денеска изјави дека проблемот со пандемијата на COVID-19 сè уште не е решен, но оти може да се стави под контрола за неколку месеци со докажани мерки во заштит
Read more

СЗО: Вирусот најверојатно е пренесен од животни, не е од лабораторија

Меѓународната експертска мисија во Вухан заклучи дека најверојатно вирусот SARS-CoV-2 преминал од лилјаци на луѓе преку некое друго животно.
Read more

Многу важна порака од СЗО за вакцината AstraZeneca: Не паничете

Тедрос Аданом Гебрејесус се огласи по веста дека некои земји, дури и оние во ЕУ, ја запираат вакцинацијата против коронавирус со вакцината AstraZeneca.
Read more
реклама

Пет застрашувачки пророштва на Баба Ванѓа за 2023 година

Read more

Приватните превозници во петок ќе го блокираат Скопје со 200 автобуси

Read more

Дали беше паметно да оживееме древни вируси од сибирскиот вечен мраз?

Read more

Како киселата зелка го чува имунитетот?

Read more