Тонали е вистински зависник: Се обложувал и во Англија, намерно добил жолт картон

Италијанскиот фудбалер Сандро Тонали се чини дека е вистински зависник од коцкање, па затоа веројатно уште долго нема да го гледаме на фудбалските терени.

Уште кога беше фудбалер на Милан, Тонали се обложуваше на фудбалски натпревари, а во октомври минатата година доби 10-месечна суспензија и поради тоа не може да игра за својот Њукасл, ниту на ЕУРО 2024 во дресот на Италија.

Но, се чини дека Тонали го загубил разумот кога пристигна во Њукасл на стартот од оваа сезона.

Имено, Фудбалската асоцијација на Англија отвори истрага против него поради сомневање дека се обложил најмалку 50 пати додека траела истрагата против него во Италија.

URL

Истрагата го опфаќа периодот од 12 август до 12 октомври.

За време на судењето во Италија, Тонали призна дека учествувал во облозите, но дека не местел натпревари. Сепак, се чини дека во Англија Тонали активно учествувал во натпревар на кој се обложил.

Имено, Тонали дебитираше за Њукасл на 12 август, првиот ден споменат во обвинението, а многу сомнителна ситуација се случи во 2. минута од судиското надополнување во второто полувреме од тој натпревар против Астон Вила.

Тонали требаше да ја напушти играта за да влезе Елиот Андерсон, но Италијанецот намерно го одложи излегувањето иако беше на само неколку метри од аут-линијата.

На крајот, судијата Ендрју Мадли му покажа жолт картон, а со оглед на тоа што резултатот во тој момент беше 5:1 за Њукасл, немаше потреба да се задржува време, па истражителите сметаат дека Тонали намерно добил жолт картон поради обложување.

URL

Тонали можел да се обложи дека ќе добие жолт картон, можел да се обложи и на 8 или повеќе картони на натпреварот, но и на идентичен број картони за играчите на Њукасл и Астон Вила, со оглед на тоа што тимот од Бирмингем пред таам 90+2 минута имаше 4, а Њукасл 3 жолти картони.

Ако навистина се докаже дека Тонали го наместил мечот на кој учествувал, го чека навистина тешка казна, а можеби никогаш повеќе нема да го видиме во дресот на Њукасл.

Од 25 април почнува финансискиот успех за еден хороскопски знак

Една од најуспешните порно ѕвезди незадоволна од заработката: Не е во ред

Што ако мастурбирaњето ви буди чувство на непријатност?

Грција воведува шестдневна работна недела

Турското „чудо од дете“ го донесе Реал на дофат до титула

Sport Italia: Се подготвуваат револуционерни промени во Наполи

Барди малку претера: Во еден период бев подобар од Лео Меси

Кин и Невил: Бевме пијаници, а потоа дојдоа нутриционистите

Диуф го издрибла Макрон, па овој го шутна по нога

Легендарниот Чарлс Баркли го исчисти подот на Лејкерс по новиот пораз од Јокиќ и Денвер