УЕФА размислува за нови промени во Лигата на шампиони

Европската фудбалска асоцијација (УЕФА) е под притисок од одделни клубови Лигата на шампиони да прерасне во проект од затворен тип.

За актуелниот формат има гаранции дека нема да се реформира до 2024 година, но веќе се шпекулира дека промени дотогаш, сепак, ќе има.

Во Европската куќа на фудбалот се разгледува опција за додавање на четири дополнителни датуми во календарот, поточно плус две недели за што постојат и неколку теории за зголемување на бројот на натпревари од сезоната 2024/25.

Засега нема прецизни информации во кој дел од календарот ќе бидат вметнати дополнителните натпревари, меѓутоа Sky Sports пишува дека промени ќе претрпи групната фаза.

Замислата е проширување на групите од четири на шест тима за најбогатите да играат почесто. Со тоа, пак, се отвора дилема дали ќе се задоволат апетитите на најбогатите екипи кои инсистираат на затворена лига со цел повеќе пари и возбудувања.

Втората опција е нешто поотворена. Би опфатила две групни фази, а во втората би влегле осум клубови кои би биле поделени во две групи по четири. На тој начин најбогатите ќе одиграат повеќе меѓусебни натпревари на пролет, а место во полуфинале да има за најдобрите два тима од секоја група.

реклама

Фудбал

Сите голови на Милан во сезоната 2019/20

Read more

Силекс против шампионот на Азербејџан во квалификациите за ЛШ

Read more

Барса - Баерн е најатрактивната средба во ЛШ

Read more

Буфон до Пирло: Сега треба да ти се обраќам со „господине“?

Read more

Спорт

  • play_arrow

Сите голови на Милан во сезоната 2019/20

Читај повеќе
  • play_arrow

УФЦ нокаут како на Зангиеф од Street Fighter

Читај повеќе

Верстапен победник на јубилејната трка во Формула 1

Читај повеќе

Силекс против шампионот на Азербејџан во квалификациите за ЛШ

Читај повеќе

НБА: Почетокот на следната сезона можно е да се одложи за јануари

Читај повеќе
  • play_arrow

Барса - Баерн е најатрактивната средба во ЛШ

Читај повеќе

Буфон до Пирло: Сега треба да ти се обраќам со „господине“?

Читај повеќе
  • play_arrow

Борец го совлада Вардар на отворањето од новата сезона во 1.МФЛ

Читај повеќе

Пирло кандидат за наследник на Сари во Јуве

Читај повеќе