Урнебесните амандмани на Левица

Денеска беа објавени дел од поднесените 3 илјади амандмани во Собранието кои опозициските партии ги поднесоа со цел да го блокираат.

Она што привлече внимание во јавноста се досетливите амандмани предложени од двајцата пратеници на Левица, Димитар Апасиев и Борислав Крмов, кои ја поделија јавноста, едни со смеа и поддршка, други со критика заради несериозноста.

Амандманите на ВМРО-ДПМНЕ и на Алијанса и Алтернатива не биле во хумористичен стил, туку речиси сите исти, со разлика од некоја буква или знак.

Пратениците на Левица толку се внеле во работата, што поднеле и соодветни образложенија за секој амандман. Сепак, останува мистерија дали сите 1.400 поднесени амандмани од Левица се различни и досетливи по истиот рецепт.

Во сличен стил Левица поднесе куп приговори до ДИК после парламентраните избори во јули. Во една прилика, тогаш, Апасиев изјави: „Кога системот е нефункционален ти си должен да си играш мајтап со него“.

 

Тагови
реклама

Бајден го прекрши кралскиот протокол на средбата со Елизабета Втора

Read more

Путин: Бајден е радикално различен од Трамп

Read more

Колку често жените сакаат да водат љубов?

Read more

Ким Џонг Ун: Северна Кореја е на готовс

Read more

#мкфејл

Кладилничарски идиот на денот

Read more

Не сме знаеле дека Balenciaga прават детски ортопедски патики

Read more

Баљум Баљум и Тетово велоград

Read more

Делчевец пронајде лек за корона

Read more
 

Магазин

Три хороскопски знаци кои не знаат како да бидат сингл

Читај повеќе

Женка бел носорог стигна во Јапонија во потрага по партнер

Читај повеќе

Кои се знаците дека ви недостасува железо во телото?

Читај повеќе

Што е еректилна дисфункција и како се лекува овој проблем што ги мачи мажите?

Читај повеќе

Рецепт на денот: Пилешко на индиски начин

Читај повеќе
  • filter

Ferrari влегува во светот на модата - дали би ги носеле овие креации?

Читај повеќе
  • filter

Бајден го прекрши кралскиот протокол на средбата со Елизабета Втора

Читај повеќе
  • play_arrow

Фитнес инфлуенсерка укажува каде најчесто грешиме кога вежбаме

Читај повеќе
  • play_arrow
  • filter

Чудесниот остров во Хрватска што личи на отпечаток од прст

Читај повеќе