Вакцината на Pfizer покажува ветувачки резултати

Вакцината против коронавирусот која ја развива фармацевтската компанија Pfizer ги помина тестовите за безбедност и ефикасност во раните клинички испитувања, покажаа новите истражувања.

Вакцината, од која Владата на Обединетото Кралство веќе нарача 30 милиони дози, сега е уште еден ветувачки кандидат за вакцина кои се сметаат клучни за запирање на вирусот. Вакцината досега помина низ рани испитувања врз луѓе спроведени во њујоршката компанија Pfizer и на универзитети и болници во САД.

Субјектите кои ја примија вакцината развија имунолошки одговор на коронавирусот и тоа подобар од оној што беше забележан кај луѓето кои се опоравија од COVID-19.

Исто така важно е да се напомене дека меѓу 36-те возрасни испитаници не се забележани никакви опасни несакани ефекти. Тие главно се пожалиле на главоболки и замор, јавуваат странските медиуми.

Вакцината Pfizer, наречена BNT162b1, е последна во серијалот која дава ветувачки позитивни резултати, бидејќи британските вакцини што ги развија Универзитетот во Оксфорд и Империјал колеџот во Лондон, исто така, покажаа рани знаци на успех во тестирањето кај луѓето.

Да се потсетиме дека Русија беше прва во светот што вчера официјално ја регистрира својата вакцина против коронавирус, но научниците се скептични во врска со безбедноста на оваа вакцина, за што нема детални податоци за тоа како работи и дали е сигурна. Светската здравствена организација не ја одобри оваа вакцина затоа што не ги помина пропишаните фази на тестирање.

реклама

Наука

Не личите на родителите? Постои добра причина

Read more

Научници развија терапија со пептид што спречува тешка форма на COVID-19

Read more

НАСА 2021: Ајде да одиме на Месечината!

Read more

Неверојатно откритие: Археолози го најдоа најстариот пештерски цртеж во светот

Read more
 

Гик

Илон Маск нуди награда од 100 милиони долари за еколошко решение

Читај повеќе
  • filter

Honor го претстави смартфонот V40 5G

Читај повеќе
  • play_arrow

Погледнете го трејлерот за новата игра „Resident Evil Village“

Читај повеќе
  • play_arrow

Како изгледа изработката на револуционерните 4680 батерии на Tesla?

Читај повеќе

Има само еден „крал на конзолите“

Читај повеќе
  • play_arrow

Топ 10 хорор видеоигри за 2021

Читај повеќе
  • play_arrow

Не личите на родителите? Постои добра причина

Читај повеќе
  • play_arrow
  • filter

Поглед во новиот Xiaomi Redmi Note 9T 5G

Читај повеќе

LG ги гаси телефоните?

Читај повеќе