Вежби коишто треба да ги избегнувате доколку иматe проблеми со срцето

Доколку имате проблеми со срцето, мора да внимавате во сите сфери од вашиот живот, особено во спортот бидејќи некои вежби можат да предизвикаат повеќе штета отколку корист на вашето здравје.

Сепак тоа не значи дека не треба да практикувате никаков тренинг. Всушност, со добар план за вежбање, може да го подобрите функционирањето на вашето срце, пишува Bright Side.

Вежби кои не треба да ги практикувате

Изометриски вежби – склекови, пленк, стомачни и мост

Тренинг со тегови – овој тип на тренинг ја зголемува слабата мускулна маса. Ова може да го зголеми крвниот притисок и да го ограничи кислородот во крвта.

Предупредување: Оние коишто имаат проблеми со срцевиот ритам и аортна стеноза, мора да бидат внимателни со физичките активности кои ги практикуваат.

Тренинг којшто може да го практикувате

Истегнување – со истегнувањето ќе постигнете подобра рамнотежа, подобро здравје на мускулите и зглобовите. Тука спаѓаат јога, истегнување и tai chi.

Аеробик – овој вид на тренинг го подобрува протокот на крв. Тука спаѓаат: брзо одење, аеробик во вода, џогирање и возење велосипед

Дополнителни совети

Секогаш бидете хидрирани

Пијте вода и кога не чувствувате жед, осовено во текот на топлите денови.

Одмарајте – не се оптеретувајте и земајте почест одмор.

Не вежбајте кога е премногу топло, ладно или влажно

Екстремните временски услови може да ја влошат циркулацијата во крвта на лош начин, отежнувајќи го дишењето и предизвикувајќи болка во градите.

Слушајте го вашето тело

Доколку сте уморни, доколку имате краток здив или екстремно се потите, најдобро е да престанете со вежбањето и да се одморите. Консултирајте се со вашиот лекар.

реклама

Америка е на раб на граѓанска војна, полицијата клекна пред демонстрантите

Read more

Објавено уште едно видео од бруталното однесување на полицијата кон Џорџ Флојд

Read more

Што се знае за полицаецот кој го уби Џорџ Флојд?

Read more

На Меланија не ѝ е дојдено до смеење

Read more

Фит

Колку протеини треба да внесувате дневно?

Read more

Неделен план со вежби за слабеење за мајки

Read more

Тренинг за мажи: 9 вежби за цврст и подигнат задник

Read more

Домашен тренинг: Кардио вежби за ефективно слабеење

Read more

Магазин

За што лажат мажите кога станува збор за сексот?

Читај повеќе

Што другите луѓе мислат за вас според вашиот хороскопски знак?

Читај повеќе

Што се знае за полицаецот кој го уби Џорџ Флојд?

Читај повеќе
  • play_arrow

Родната куќа на Хитлер ќе стане полициска станица

Читај повеќе
  • play_arrow

Колку протеини треба да внесувате дневно?

Читај повеќе
  • play_arrow

На Меланија не ѝ е дојдено до смеење

Читај повеќе
  • play_arrow

Бизарна масажа со месарски ножеви - дали би ја пробале?

Читај повеќе
  • filter

И ѕвездите протестираат против полициската бруталност и расизмот во САД

Читај повеќе

Идеја за појадок: Мафини со сирење и сушени домати

Читај повеќе