Во Мексико пронајдени коски на 200 мамути стари 15.000 години

При градежни работи кај Санта Лусија, град којшто се наоѓа на 50 километри од престолнината Мексико Сити, најдени се остатоци од 200 мамути постари од 15.000 години.

Мексиканските палеонтолози веруваат дека ова место тогаш било еден вид гробница за мамути. Се наоѓа точно на брегот на езерото Јалтокан.

– Ова место било како рај, но тука имало и спуштање на земјиштето. Имало многу кал и било под езерото Јалтокан. Мамутите, веројатно оделе во длабоко, па не можеле да се извлечат од калта. Тоа значи бавна смрт. Тие потоа биле плен на грабливците месојади и на луѓето, истакна археологот Рубен Мансаниља, предводник на ископувањата.

Тој вели дека има слично место, наречено Ранчо ла Бреа, и кај Лос Анџелес со САД, потоа на Аљаска, каде исто така, се најдени остатоци од мамути… Но, на овој континент тие изумреле и немаат свои еволутивни потомци.

– Ги имало многу во Латинска Америка, а ова место би можело да стане едно од најважните на континентот, во однос на објаснувањата, зошто изумреле?, вели Мансаниља.

Предвидена е и изложба на наодите во мал музеј во близина, кој допрва ќе се гради.

реклама

Беше еден од најплатените актери во Холивуд, банкротира купувајќи глупости

Read more

Били Ајлиш: Изгубив 100.000 следбеници поради моите големи гради

Read more

Цело време погрешно го полните телефонот, затоа батеријата кратко ви трае

Read more

Порно ѕвезда открива: Најчестата грешка кои сите ја прават во сексот

Read more

Чек дис аут

Фејл компилација на неделата

Read more

Зошто сината боја е ретка во природата?

Read more

Она кога некој ќе ги спои талибанците со најавната шпица на Friends

Read more

За влез во оваа земја не е потребен PCR тест, туку еколошка заклетва

Read more
 

Магазин

Кој најчесто заболува од долг ковид?

Читај повеќе

Топ 3 најздрави есенски намирници

Читај повеќе

Instagram убавица: Кара Дел Торо

Читај повеќе

Пет хороскопски знаци кои важат за најголеми заводници

Читај повеќе

Порно ѕвезда открива: Најчестата грешка кои сите ја прават во сексот

Читај повеќе

Науката има објаснување: Зошто некои деца не сакаат да јадат брокула?

Читај повеќе

Подобрете го имунитетот по природен пат со помош на овој пијалак

Читај повеќе

Секој пар минува низ пет фази во љубовта, третата е најтешка

Читај повеќе

Три хороскопски знаци на кои не треба да им верувате

Читај повеќе