Wizz Air ќе лета од Скопје за Салцбург од 3 јули

Нискотарифната авиокомпанија Wizz Air ќе воведе нови летови од Скопје за Салцбург од 3 јули, а од Белград и Тузла за Салцбург од 2 јули.

Порталот Exyuaviation.com објави дека авиокомпанијата ќе лета двапати неделно од овие градови со авион Erbas A320.

Веста доаѓа само еден ден откако авиопревозникот соопшти дека во јули ќе воведе летови од Милано до Приштина.

Wizz Air соопшти дека по кризата со пандемијата на коронавирусот ќе побара нови прилики и таму ќе ги насочи своите капацитети, додава Exyuaviation.com.

На овие три линии авиокомпанијата нема да има директна конкуренција, иако Air Serbia лета на линија Ниш-Салцбург.

„Свесни сме дека ќе има краток пад на побарувачката поради коронавирусот, па ги намалуваме капацитетите во склад со тоа, но не затвораме ниту една рута или база“, изјави основачот на Wizz Air Јожеф Варади во врска со новата одлука.

Тој додаде дека само ја намалуваат фреквентноста на летови на одредени линии. Исто така истакна дека продолжуваат да нарачуваат авиони и дека до јуни ќе има 22 нови нарачки, со што флотата на компанијата значително ќе се зголеми, па затоа воведуваат нови рути, а можеби и нови бази.

Во април, Wizz Air ги соопшти новите дополнителни мерки за хигиена што ќе ги применува авиокомпанијата од 1 мај: екипажот и патниците да носат заштитни маски, да се одржува физичка дистанца пред чекирање, како и при влегување и излегување од авион, а на летови каде што ќе има можност ќе се обезбеди и оддалеченост помеѓу седиштата на патниците.

„Со цел да се осигура дека здравјето и благосостојбата на патниците и екипажот останат непроменети, Wizz Air воведува нови протоколи – во согласност со владините регулативи – да се почитува физичката дистанца за време на чекирање и да се подобри хигиената на летот. Како дел од мерките за заштита на здравјето на патниците и екипажот на авиокомпанијата, патниците треба да се чекираат и да ги купат сите дополнителни услуги онлајн, како на пример плаќање дополнителни торби, за да ја намалат интеракцијата на аеродромот. Употребата на киосците за самостојно оставање багаж – таму каде што е достапно – и брзите ленти за безбедност на аеродромите, се високо препорачани од страна на авикомпанијата за понатаму да се обезбеди и физичка дистанца пред чекирање во авионот. За да се спречи можноста за ширење на инфекција, најучтиво се замолуваат сите патниците да се придржуваат на новите правила за физичка дистанца при влегување и излегување од авионот“, стои во соопштението од авиокомпанијата од април.

Тагови
реклама

Протести во Белград поради враќањето на полицискиот час, полицијата употреби солзавец

Read more

Родителите на деца кои одат во училиште да се вратат на работа, одлучи Владата

Read more

Како паметно да одговорите на навреда?

Read more

Витаминот Д и коронавирусот - Вистинска или залудна надеж?

Read more

Бизнис

COVID-19: Што ќе се случи со светската економија?

Read more

Цените на нафтата паднаа под 43 долари, расте загриженоста поради ширењето на заразата

Read more

Во Шпанија и Романија откриени печатници за лажни банкноти

Read more

САД го стопираат производството на авионот Boeing 747-8

Read more

Вести

На полноќ завршува пријавувањето за гласање на лицата со COVID-19, болните и немоќните

Читај повеќе

Симулација на безбедно гласање со примена на сите здравствени мерки и препораки

Читај повеќе

Од денеска сончево без врнежи

Читај повеќе
  • play_arrow
  • filter

Протести во Белград поради враќањето на полицискиот час, полицијата употреби солзавец

Читај повеќе
  • filter

Топлес протест против Макрон во Париз

Читај повеќе
  • play_arrow

Вучиќ: Од петок полициски час, ситуацијата во Белград е алармантна

Читај повеќе

Каква е состојбата со COVID-19 во регионот?

Читај повеќе

Родителите на деца кои одат во училиште да се вратат на работа, одлучи Владата

Читај повеќе

15 јули ќе биде неработен ден, нема да се одработува

Читај повеќе