Заглавени во минатото: Авиокомпании сѐ уште користат флопи дискови

Флопи дисковите се стари половина век, денес речиси никој не ги употребува, но затоа имаат широка упоотреба во авиоиндустријата - авиокомпаниите и натаму ги порачуваат и ги користат.

Том Перски, кој за себе вели дека е „последниот човек во бизнисот со флопи дискови“, е основач на компанијата и сопственик на интернет страницата floppydisk.com која продава и рециклира флопи дискови. Исто така, компанијата обавува и трансфер на дискови, нуди програми за рециклирање, а на уметници ширум светот им продава и користени или расипани диксови.

Меѓутоа, Перски тврди дека неговите главни клиенти и натаму се индустриски корисници кои користат флопи дискови за внесување информации во машини и обратно. Вели дека авиокомпаниите и натаму користат флопи дискови од кои половина се постари од 20 години, а во тоа време овие дискови беа најдобрата достапна технологија.

„Авиокомпаниите се огромен потрошувач, а тука е и медицинската опрема која бара користење флопи дискови за внесување и вадење информации од медицинските уреди“, вели тој.

Секогаш постојат луѓе кои некои предмети ги чуваат за одржување во живот на носталгијата, а некои од нив купуваат и по 50 флопи дискови.

Компанијата British Airways за време на памндемијата со коронавирусот во 2020 година повлече од употреба еден од своите примероици на авион Boeing 747-400, а истражувачите на компанијата Pen Test Partner пронајдоа 3,5-инчен флопи диск во кокпитот, кој се користел за вчитување на клучни навигациски бази на податоци.

Remote video URL

Впечатокот е дека флопи дисковите ќе останат во употреба сѐ додека се користат стари авиони кои се произведени пред 20 и повеќе години.

Инаку, флопи дисковите (floppy disk) се измислени од компанијата IBM во 1967 година, а на пазарот беа претставени во 1972. Тогаш имаа формат од 8 инчи. Во 1976 година настана форматот од 5,72 инчи, а во 1982 година дојдоа оние најпознатите со формат од 3,5 инчи.

реклама

Исплива видео со Ивана Кнол од 2016: Како изгледаше порано „огнената“ Хрватка?

Read more

Кака: Роналдо е само дебел човек на улица во Бразил

Read more

„Тотален хаос“ во гигафабриката на Tesla во Берлин

Read more

Од полноќ поголемо намалување на цените на горивата

Read more

Вести

Македонска дизајнерка ја покажа иднината на модата: Tex&Tech за револуција во индустријата

Read more

Мистериозниот објект што ги фасцинира научниците го напушта Сончевиот Систем

Read more

Последното прелетување на Orion покрај Месечината

Read more

SpaceX го претстави Starshield, нова сателитска услуга фокусирана на националната безбедност

Read more
 

Гик

  • play_arrow
  • filter

Македонска дизајнерка ја покажа иднината на модата: Tex&Tech за револуција во индустријата

Читај повеќе

Apple ги зголемува цените на апликациите во App Store

Читај повеќе
  • play_arrow

Како би можело да изгледа првиот телефон на преклоп на Google?

Читај повеќе

Мистериозниот објект што ги фасцинира научниците го напушта Сончевиот Систем

Читај повеќе

Microsoft постигна десетгодишен договор со Nintendo за играта Call of Duty

Читај повеќе
  • filter

Последното прелетување на Orion покрај Месечината

Читај повеќе

SpaceX го претстави Starshield, нова сателитска услуга фокусирана на националната безбедност

Читај повеќе
  • play_arrow

Како изгледа внатрешноста на лаптоп од карбонски влакна?

Читај повеќе

Кои се најпопуларните графички картички меѓу Steam гејмерите?

Читај повеќе