ПРЕМИЕР ЛИГА 2021/22

Арсенал со шокантен пораз веројатно ја испушти Лигата на шампионите

Фудбалерите на Арсенал со шокантен пораз од Њукасл на гости најверојатно го загубија местото во Лигата на шампионите, кое до синоќа речиси го имаа и зависеше најмногу од нив самите.

Арсенал беше речиси сигурен во Лигата на шампионите. Сепак, двата пораза во рок од четири дена од Тотенхем и Њукасл ги натераа „Топчиите“ да имаат само математички шанси пред последното коло.

Гостите направија неколку полушанси на стартот, но потоа Њукасл заигра многу подобро и со одлична офанзива изведе 8 корнери до полувремето. Сепак, изостанаа поголеми шанси и голови.

Второто полувреме целосно им припаѓа на „Страчките“. Во 55. минута, одличен контра напад на домашните, Жоелинтон асистираше кон капитенот Калум Вилсон, но пред него топката во сопствената мрежа ја испрати Бен Вајт, стоперот на Арсенал.

Следуваа уште неколку одлични можности за Њукасл, а најдобрите ги пропушти Вилсон кој двапати шутираше над глот на Арон Рамсдејл, но топката мина покрај голот и Бруно Гимараеш во 85. минута.

На четири минути пред крајот Бруну Гимарајс налета на една одбиена топка и ја смести во мрежата за конечни 2:0.

Remote video URL

Оваа победа на Њукасл значи дека Тотенхем најверојатно ќе оди во Лигата на шампионите. Најголемиот ривал на Арсенал има два бода повеќе во пресрет на последното коло и игра против најслабиот тим во лигата, Норич, кој одамна испадна.

На Тотенхем му треба само бод против Норич бидејќи има подобра гол-разлика од Арсенал за дури 15. Во Англија, за разлика од другите големи европски лиги, при ист број на бодови не одлучува меѓусебниот дуел туку вкупната гол-разлика.

Табела:

Standings provided by SofaScore LiveScore
реклама

Фудбал

Работнички гневен на лошото судење против Академија Пандев

Read more

Тен Хаг ги казни фудбалерите на Манчестер Јунајтед

Read more

Конте до Тухел: Требаше да те сопнам, ќе беше заслужено

Read more

За првата победа Мурињо частел 60 пици

Read more
 

Спорт

Работнички гневен на лошото судење против Академија Пандев

Читај повеќе

Тен Хаг ги казни фудбалерите на Манчестер Јунајтед

Читај повеќе

Ивановски не го заврши маратонот, златото на градите на Рингер

Читај повеќе
  • play_arrow

Конте до Тухел: Требаше да те сопнам, ќе беше заслужено

Читај повеќе
  • play_arrow

За првата победа Мурињо частел 60 пици

Читај повеќе
  • play_arrow

Халеп победничка на турнирот во Торонто

Читај повеќе

Чави: Левандовски ќе почне да дава голови, само е прашање на време

Читај повеќе

Војдан Стојановски уште две сезони во МЗТ

Читај повеќе
  • play_arrow

За неколку седунди 8 болиди се забија во ограда

Читај повеќе