Бакс не се даваат, во Милвоки падна и Бостон

Ниту 40-те поени на Вокер не беа доволни за Селтикс да ја прекинат серијата на лидерот на Истокот.

Дербито во Источната конференција помеѓу лидерот Милвоки Бакс и третопласираниот Бостон Селтикс му припадна на домашниот тим со пет поени разлика.

Најефикасен на натпреварот беше Кемба Вокер од редовите на гостите кој постигна 40 поени, 11 скокови и 3 асистенции. Кај домашниот тим тоа беше Гркот Јанис Адетокумбо со 32 поена, 17 скокови и 7 асистенции.

Голден Стејт дојде и до 10-тиот последователен пораз иако беше многу блиску да ја прекине оваа лоша серија бидејќи гостите од Денвер победата ја однесоа дури по продолженија. Вил Бартон со 31 поен и Малик Бизли со 27 беа најефикасни кај Нагетс, додека Алек Баркс со 25 кај Вориорс.

Каваи Ленард ги предводеше Клиперс до 29-тата сезонска победа постигнувајќи 32 поена на натпреварот со Орландо.

Резултати:
Њујорк Никс - Феникс Санс 98:121
Милвоки Бакс - Бостон Селтикс 128:123
Њу Орлеанс Пеликанс - Јута Џез 138:132
(прод.)
Голден Стејт Вориорс - Денвер Нагетс 131:134 (прод.)
Лос Анџелес Клиперс - Орландо Меџик 122:95

реклама

Морничави остатоци од напуштени хотели низ Југославија

Read more

Пет знаци кои откриваат дека некој е на стероиди

Read more

Велешанка двапати силувана од соседот, напаѓачот е притворен

Read more

Безбедност на велосипедистите: Кога во Скопје ќе се вози со 30 км/ч?

Read more

Кошарка

НБА: Бостон Селтикс го возврати ударот

Read more

Пола кило бурек и два литра „кока кола“ – ова беше исхраната на Јокиќ пред да стане НБА ѕвезда

Read more

Адетокунбо вторпат по ред прогласен за најкорисен играч во НБА

Read more

Мајами поведе со 2:0 во финалето на Истокот против Бостон

Read more

Спорт

Пандев несопирлив на 37 години: Со гол ја почна сезоната во Серија А

Читај повеќе

Во Тотенхем е тесно, ПСЖ почна преговори за Деле Али

Читај повеќе
  • play_arrow

Најголемите изненадувања на секое Светско досега

Читај повеќе
  • play_arrow

Надал сензационално испадна од Мастерсот во Рим

Читај повеќе
  • play_arrow

НБА: Бостон Селтикс го возврати ударот

Читај повеќе
  • play_arrow

Барселона по 43. пат го освои Гампер купот

Читај повеќе
  • play_arrow

Официјално: Бејл се врати во Тотенхем по седум години

Читај повеќе
  • play_arrow
  • filter

Тотенхем го доби Бејл прилично евтино

Читај повеќе

На Ѓоковиќ му „пукна филмот“ и го тресна ракетот од земја

Читај повеќе