BMW и Volkswagen објаснија зошто се против стандардот Euro7

Сметаат дека трансферот на нова технологија е неостварлив за толку краток временски период, под пристојни комерцијални услови.

Најавите на Европската Унија за новиот стандард за издувни гасови Euro7 за возилата во патниот сообраќај предизвикаа големо невреме. Тој би се применувал од 2025 година, а целта е дополнително да се намали емисијата на штетни гасови од новите возила.

Поточно, тоа значи инвестирање во нови технологии и покачување на цената на автомобилите за неколку илјади евра. За купувачите на BMW X5 или Mercedes S класа ова нема да биде голем проблем, но за оние кои можат да си дозволат само модели од пониска класа, дополнителни две илјади евра на цената на автомобилот ќе бидат голем трошок.

Затоа Volkswagen и BMW го искористија германскиот портал за автомобилска индустрија Automobilwoche како платформа за да го изразат своето длабоко несогласување со новите планови на Европската Унија.

Тие се остро против оваа одлука и сметаат дека трансферот на нова технологија е неостварлив за толку краток временски период под пристојни комерцијални услови.

Во BMW сметаат дека Euro7 е инструмент за порано прекинување на производството на бензински и дизел мотори, бидејќи се верува дека производителите на автомобили ќе ја следат линијата на најмал отпор и ќе ги напуштат моторите со внатрешно согорување.

Во ноември, Европската комисија ги претстави своите предлози за Euro7 стандардот. Ограничувањата за автомобилите треба да бидат само делумно пониски отколку според стандардот за издувни гасови Euro6, кој е на сила од 2015 година.

Но, тие треба да се мерат во проширена форма на тестови кои ги земаат предвид параметрите како што се ладни стартови и кратки патувања кога емисиите на штетни гасови (CO2, NOx...) се неколкупати повисоки.

„Не му помага на квалитетот на воздухот ако ги мериме емисиите на издувни гасови на нов мотор со внатрешно согорување со полн гас со коњска приколка во прва брзина на планински премин на Алпите“, рекоа од Volkswagen.

Тие заклучија дека развојот на електричната мобилност е најдобриот начин за намалување на штетните емисии на гасови, но тоа може да биде проблем доколку треба да ги префрлат сите свои ресурси за да ја исполнат нормата Euro7 и разни хомологации.

Тагови
реклама

Плутон влегува во Водолија после 200 години: Што ќе ни донесе?

Read more

Три најчесни знаци од Зодијакот на кои секогаш можете да се потпрете

Read more

Запознајте се со хотелите на Фибула за сезона 2023 и одберете одмор од соништата

Read more

Огромни резерви на гас и нафта откриени во Тунис и Либија

Read more

Авто новости

Од Скопје до Рим со едно полнење на батеријата

Read more

Ferrari: Хакирани сме, но нема да платиме откуп

Read more

Одредени финалистите на Националниот избор за Автомобил на годината во Македонија

Read more

Шампионскиот болид на Шумахер од 2000 година ќе се продава на аукција

Read more
 

Автомобили

  • play_arrow
  • filter

Од Скопје до Рим со едно полнење на батеријата

Читај повеќе

Ferrari: Хакирани сме, но нема да платиме откуп

Читај повеќе
  • filter

Одредени финалистите на Националниот избор за Автомобил на годината во Македонија

Читај повеќе

Шампионскиот болид на Шумахер од 2000 година ќе се продава на аукција

Читај повеќе
  • play_arrow

Секси Golf

Читај повеќе

Објавен новиот план на ЕУ за забрана на дизелаши и бензинци

Читај повеќе
  • play_arrow

„Франкенштајн“ на тркала

Читај повеќе
  • filter

Lamborghini Urus го помина ирскиот третман во Carlex

Читај повеќе

Audi се откажува од уште еден легендарен модел

Читај повеќе