Борко Ристовски е нов извршен директор на РК Вардар 1961

Најтрофејниот македонски ракометен колектив Вардар 1961 ги објави плановите и промените за новата сезона.

Легендите Борко Ристовски и Стојанче Стоилов ставаат крај на активната кариера и ќе бидат дел од структурите во клубот.

Борко Ристовски ќе биде новиот извршен директор на клубот.

„Борко е наша легенда во ракометот, неговата кариера завршува и тој се гледа во раководни структури и ќе биде нов извршен директор“, истакна Михајло Михајловски на денешната прес-конференција.

Стојанче Стоилов исто така става крај на својата играчка кариера и ќе биде помошник тренер на Владо Недановски.

„Стојанче Стоилов се откажува на некој начин од својата играчка кариера ќе биде помошник на Недановски, а ќе биде координатор во младинските екипи“, рече Михајловски.

Борко Ристовски истакна дека целта на новото раководство ќе биде да го стабилизира клубот и да го врати на шампионските патеки.

„Би сакал да искажам благодарност до Михајло Михајловски за дадената доверба и за сето она што го има направено за клубот. Вардар е најдобриот македонски клуб, што носи тежина и одговорност. Чест ми е што ќе бидам дел од тимот кој ќе се обиде да го врати Вардар онаму каде што припаѓа. Стабилизација на клубот е главна цел, како на финансиски, така и на играчки кадар. До овој период имаме потпишано шест играчи, оставаме простор доколку се појави интерес играч на пазарот“, изјави на прес-конференцијата Борко Ристовски.

Стојанче Стоилов отсега своето огромно искуство ќе го пренесува како тренер во првиот тим, но и како координатор на младинската школа.

„Сакаме да го вратиме Вардар таму каде што му е местото, да освои титула во домашното првенство и да игра во Лигата на шампиони. Мора да посветиме внимание на младите, да го издигнеме Вардар од почеток. Клубот е срцето на градот и на Македонија“, изјави Стојанче Стоилов.

Тагови
реклама

НАЈДИ МЕ - Систем за рано предупредување за исчезнати деца во Македонија

Read more

Ибра: Имам толку многу пари, а брат ми не успеав да го спасам

Read more

Како правилно се јаде јапонско јаболко?

Read more

Ретрограден Меркур им ги враќа бившите на 4 хороскопски знаци

Read more

Ракомет

Пролет го назначи Александар Јовиќ за нов тренер

Read more

Грчкиот ракометен селектор провоцира: Нашата репрезентација ја нарече Скопје

Read more

Папаниколау се расплака пред новинарите по елиминацијата на Грција

Read more

РК Еурофарм Пелистер ги објави цените за ЛШ: сезонските билети чинат од 5.500 до 6.500 денари

Read more
 

Спорт

  • play_arrow

Капело: Головите на Јуве - Интер ја уништија играта

Читај повеќе

Верстапен прекрши непишано правило, не ги честеше колегите вечера

Читај повеќе

На Кејн му лежи Бундесот: Постигна 18 гола и 5 асистенции, никој во Европа не е подобар од него

Читај повеќе

Спречен скандал во Барселона, играчите замолчени со пари

Читај повеќе

Ибра: Имам толку многу пари, а брат ми не успеав да го спасам

Читај повеќе

Сѐ за пари: Клуб од Дубаи ќе игра во Евролигата

Читај повеќе

ФИФА сака да ги зголеми овластувањата на ВАР технологијата

Читај повеќе

Спортска повреда: Му замрзнал пенисот за време на скијачка трка

Читај повеќе
  • play_arrow

Лејкерс доживеа еден од најтешките порази во историјата, Денвер силен и без Јокиќ

Читај повеќе