Charlie Hebdo го нацрта Ердоган, нови тензии помеѓу Франција и Турција

Војната со зборови помеѓу Франција и Турција се префрли и на хартија. Сатиричното списание Charlie Hebdo објави карикатура со Реџеп Тајип Ердоган што само додаде масло на оганот.

Анкара го обвини Charlie Hebdo за потпалување на омраза откако списанието на својата насловна страница го наслика турскиот претседател Реџеп Тајип Ердоган токму за време на тензиите помешу Франција и муслиманскиот свет.

Карикатурата го покажува турскиот лидер како се излежува во долна облека со лименка пиво во десната рака, а со левата ја крева облеката на жена која носи хиџаб и на која ѝ го открива задникот.

Насловот на делото е „Ердоган: во приватниот живот е многу смешен“, додека неговиот лик правејќи го горенаведеното извикува „Ох, пророкот!“

URL

„Антимуслиманската агенда на францускиот претседател Макрон дава плод! Charlie Hebdo штотуку објави серија од таканаречени цртежи полни со одвратни слики, наводно од нашиот претседател“, пишува на Twitter турскиот потпретседател Фуат Октај.

„Не може да се криете позади слободата на говор! Го осудувам неморалното објавување за нашиот претседател од страна на францускиот партал“.

URL

Ердоган и Макрон се во вербална војна која почна по суровото убиство на францискиот професор од страна на чеченски имигрант поради тоа што држел часови со слобода на говор.

реклама

Запознајте го Гонсало Салгадо, телохранителот на Кристијано Роналдо

Read more

Британски специјалци тренираат за напад од вонземјани

Read more

Погледнете како руска олимписка шампионка го одбележа Водици

Read more

Google блокираше 164 опасни апликации: Веднаш избришете ги од телефонот

Read more

Свет

Традиционално за Водици, Путин се нурна во студена вода

Read more

Песков: Ситуацијата со Навални е внатрешно прашање на Русија

Read more

Меланија Трамп со проштална порака се обрати до нацијата

Read more

Португалија со рекорден број починати за еден ден, се подготвуваат построги мерки

Read more
 

Вести

Нови 400 случаи на COVID-19, 11 починати и 206 оздравени пациенти

Читај повеќе
Фото: Кајгана

Пензиите повисоки во просек за 185 денари, ќе се исплаќаат од 26 јануари

Читај повеќе

Најстудено во Битола, најмногу снег на Шапка

Читај повеќе
  • play_arrow

Традиционално за Водици, Путин се нурна во студена вода

Читај повеќе

Угостителите од 21 јануари ќе работат до 21 часот

Читај повеќе

Државниот инспекторат за животна средина цел на хакерски напад

Читај повеќе

Песков: Ситуацијата со Навални е внатрешно прашање на Русија

Читај повеќе

Затворен угостителски објект во Боговиње поради непочитување на ковид мерките

Читај повеќе

Во Скопје 203 санкционирани возачи, 19 за брзо возење

Читај повеќе