Челси во тајност договорил трансфер на Нкунку

Фудбалерот на Лајпциг и француски репрезентативец, Кристофер Нкунку, ќе ја продолжи кариерата во Челси, откако договорил трансфер во лондонскиот клуб, објави денеска Bild.

Според германскиот весник, францускиот напаѓач далеку од очите на јавноста во присуство на медицински тим на Челси успешно ги минал медицинските прегледи во Франкфурт.

Трансферот ќе биде реализиран во јули идната година, а Челси, најверојатно, ќе ја активира откупната клаузула во договорот меѓу Нкунку и Лајпциг, која изнесува 60 милиони евра.

Bild наведува дека постои можност Нкунку веќе во јануари да се пресели во Челси, а раководството на премиерлигашот во преговори со челните луѓе на Лајпциг ќе се обиде да го намали обесштетувањето за францускиот фудбалер.

Нкунку (24) дојде во Лајпциг во 2019 година од ПСЖ, за француската репрезентација досега има одиграно 8 натпревари. Иако етнички Конгоалец, имаше можност да ги брани боите на државата од која потекнува (ДР Конго), сепак Крис Нкунку се одлучи за Франција, земјата во која е роден.

реклама

5 апликации кои треба да ги избришете пред да ви ја „исчистат“ банкарската сметка

Read more

Илон Маск го исмева Зеленски кој бара помош за одбрана од руската агресија

Read more

Како да го светнете стаклото на туш кабината?

Read more

Голем месечен хороскоп за октомври: Кој ќе доживее трансформација на годината?

Read more

Фудбал

Откриено колку Салах заработува неделно од сите договори

Read more

Ви реков да не се грижите - Мурињо среќен по победата над Фрозиноне

Read more

Во вторник почнува продажбата на влезниците за ЕУРО 2024 - најевтините се 30 евра

Read more

Несекојдневна ситуација во Серија А: Главниот судија го фати грч

Read more
 

Спорт

Откриено колку Салах заработува неделно од сите договори

Читај повеќе
  • play_arrow

Ви реков да не се грижите - Мурињо среќен по победата над Фрозиноне

Читај повеќе

Во вторник почнува продажбата на влезниците за ЕУРО 2024 - најевтините се 30 евра

Читај повеќе
  • play_arrow

Несекојдневна ситуација во Серија А: Главниот судија го фати грч

Читај повеќе

ВАР судиите кои го оштетија Ливерпул добија само два дена казна

Читај повеќе

Кениецот Киплагат победи на Скопскиот маратон, Дарио Ивановски го освои 3. место

Читај повеќе
  • play_arrow

Премиер лигата призна: На Ливерпул му е поништен чист гол - објаснувањето е лудо

Читај повеќе

Над 11 илјади натпреварувачи од 53 држави денеска го трчаат скопскиот маратон

Читај повеќе
  • play_arrow

Канело го претепа противникот и ја одбрани титулата

Читај повеќе