Четворица доскорешни министри побарале апанажа, на еден веќе му е одобрена

Барање за апанажа до Собранието досега доставиле доскорешниот вицепремиер за европски прашања Никола Димитров, потоа министерка за образование Мила Царовска, како и министерка за одбрана Радмила Шекеринска.

Како што информира собраниската прес-служба, Комисијата за прашања на изборите и именувања претходната недела го одобрила барањето за апанажа на поранешниот министер за земјоделство, шумарство и водостопанство, Арјанит Хоџа. Тој, како што информираа од Собранието, има право на апанажа во траење од 9 месеци.

Деветмесечна апанажа му е одобрена и на поранешниот заменик-министер за култура од редовите на Беса, Седат Сулејмани, кој исто како и Хоџа поднесе оставка во ноември минатата година.

Според Законот за плата и други надоместоци на пратениците и другите избрани и именувани лица, функционерите на кои им престанал мандатот имаат рок од 30 дена да се вратат на старите работни места или да побараат апанажа, која им следува во зависност од тоа колку време биле на функцијата, но не подолго од една година.

Ако мандатот на функционерот траел до 6 месеци, тој има право на апанажа од 3 месеци. За мандат од 6 до 12 месеци следува апанажа од половина година. Надоместокот е во траење од 9 месеци за мандат од 12 до 24 месеци, а за подолг мандат од две години следува апанажа од една година.

За време на остварувањето на ова право пратеникот, функционерот нема право на други примања и надоместоци на трошок, односно апанажата ќе биде прекината, ако во меѓувреме се вработи.

Надоместокот е во висина на платата што ексфункционерот ја добивал додека бил на функцијата.

реклама

Зошто почна да паѓа вредноста на доларот?

Read more

Дали Путин ја прави истата грешка поради која Хитлер ја загуби војната?

Read more

Секс во вселената – една од најтешките задачи на НАСА

Read more

Пет причини зошто треба почесто да имате секс

Read more

Македонија

Бектеши: Со законските измени во туристичките места ќе може да се работи и во недела

Read more

Сончево и топло, попладне во западните делови ќе има пороен дожд и грмежи

Read more

Откако ЕК даде рок за старт на преговори, Скопје порачува решение ќе има само со заштитени национални интереси

Read more

Сончево со температури до 33°C, утре пороен дожд со грмежи

Read more
 

Вести

Дали Путин ја прави истата грешка поради која Хитлер ја загуби војната?

Читај повеќе

Водителките во Авганистан сепак ги покрија лицата

Читај повеќе

Бектеши: Со законските измени во туристичките места ќе може да се работи и во недела

Читај повеќе

Уапсени 12 лица и најдена дрога при контрола на угостителски објекти во Скопје

Читај повеќе

Волстрит паѓа седма недела по ред, инвеститорите стравуваат од рецесија

Читај повеќе

Историски момент: Прв лет со женски екипаж во Саудиска Арабија

Читај повеќе

Зошто почна да паѓа вредноста на доларот?

Читај повеќе

Десет повредени во пожарот во хотелот „Буши“

Читај повеќе

Шестгодишно дете се удави во реката Пена во Тетово

Читај повеќе